Answer:
n=12.5
Step-by-step explanation:
10/8=n/10
multiply the denominator and numerators 10 ad 10=100 divide by 8=12.5
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Answer:
(-2+-5) equals -7.
Because the signs are the same, we dont change it.
(3+5) equals 8. Same like the other equation, the signs are the same so we do not change it.
Now we do (-7+8) The answer will be 1. Lets use a little graph since its hard to explain.
-8 -7 -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7 8
Mark -7 anyway you want. (Circle it, draw a line under it, what ever you want.)
Now Move the line 8 times.
When you do that your line will stop at 1.
And thats how you do it.
Step-by-step explanation:
Its is greater, your welcome xoxo savi eden