1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
1 year ago
15

Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares

t cent.
Mathematics
1 answer:
soldi70 [24.7K]1 year ago
7 0

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

You might be interested in
What is the constant of variation for the relationship f(x)=30x
elixir [45]
B)30.................
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Put this number from LEAST to GREATEST
Pepsi [2]

Answer:

70 thousand

12 million

25 million

208 million

293 million

535 million

8 0
2 years ago
A pizza restaurant sells containers of juice that it marks up 75 percent above its wholesale cost. If the restaurant marks up ea
Len [333]
75% of what is 0.90
0.75x = 0.90
x = 0.90/0.75
x = 1.20 <== restaurant pays $ 1.20 wholesale
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x+11 divided by 2+-2
mezya [45]

Answer:

Impossible.

Step-by-step explanation:

You cannot divide by a 0.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Key Club is having a fundraising dinner for charity. The venue that holds a maximum of 500 people will
Alexus [3.1K]

Answer:

\dfrac{\$1000+\$20x}{x} \leq \$25

Minimum 200 people other than the 2 charity representatives.

Step-by-step explanation:

Given that:

The venue can hold a maximum of 500 people.

Cost of venue = $1000

Per person cost for food = $20

Two charity representatives get to attend the dinner for free.

To find:

The inequality and to determine how many people must come to keep costs at most $25.

Solution:

Let the number of people attending the dinner = x

Cost of food for x people = \$20x

Total cost = $1000 + \$20x

Cost per person = Total cost divided by Number of people attending the dinner.

As per question statement:

\dfrac{\$1000+\$20x}{x} \leq \$25\\\Rightarrow 1000+20x\leq25x\\\Rightarrow 1000 \leq 5x\\\Rightarrow x\geq 200

Therefore, the answer is:

Minimum 200 people other than the 2 charity representatives should attend the dinner.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A person goes from a sauna at 115 degrees to an outside temp of -15 degrees. What is the change in temperature?
    15·1 answer
  • Solve this problem to find Y. 800 x Y = 4800
    13·2 answers
  • Amanda and Jessica bought vegetables for their newly opened restaurant. Amanda bought potatoes and onions. For every 18 pounds o
    8·1 answer
  • Name the line and plane shown in the figure.
    6·1 answer
  • Rewrite each problem so that x appears on only one side
    7·1 answer
  • 48 wooden pre-sharpened pencils cost $1.88. How much does EACH pencil cost?
    15·1 answer
  • Ted wanted to determine if one brand of paper towels​ (Brand A) was stronger than another brand​ (Brand B). He performed a study
    7·1 answer
  • What are the answers to ther two questions??
    10·2 answers
  • What are two numbers that has the product of 40 but has the sum of 13
    13·2 answers
  • Which of the following is the graph of f(x) = x2 − 5x + 4? (4 points)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!