1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vedmedyk [2.9K]
1 year ago
15

Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares

t cent.
Mathematics
1 answer:
soldi70 [24.7K]1 year ago
7 0

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

You might be interested in
Given: f(x)=x^(2)-3 and g(x)=x+1 the composite function g*f is
Ivenika [448]

Answer:

<h2>x³ + x² - 3x - 3</h2>

Step-by-step explanation:

I'm assuming g*f means g times f,  so you want to multiply the two functions together.  

(x² - 3)(x + 1)                 Since the product is 2 binomials, use FOIL

                      =  x²(x) + x²(1) - 3(x) - 3(1)

which simplifies to

<h2>x³ + x² - 3x - 3</h2>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
An interior painter is painting a wall that is 8 feet by 14 feet. He needs to determine how much paint he will need for the job.
dsp73
So if you do 8x14=112 is the area. So 112 divided by 40= 2.8. He will need 2.8 pints of paint.
7 0
3 years ago
Please help!!!
xxMikexx [17]

Answer:

A = 1.5 π in² ≈ 4.7 in²

Step-by-step explanation:

the area (A) of the sector is calculated as

A = area of circle × fraction of circle

   = πr² × \frac{\frac{\pi }{3} }{2\pi }

  = π × 3² × \frac{1}{6}

  = 9π × \frac{1}{6}

  =  1.5π in²

  ≈ 4.7 in² ( to the nearest tenth )

7 0
2 years ago
I NEED HELP ASAP PLZZZZ
KonstantinChe [14]

Step-by-step explanation:

We just subsitue 3 for x and -4 for y, so we get

3(3) - 5( - 4) = 9 + 20 = 29

So

a = 29

7(3) + ( - 4) = b

21 - 4 = 17

b = 17

7 0
2 years ago
What happens to the graph of y = |x| when the equation changes to y |x-9|?
zhenek [66]
Answer: The graph will move 9 spaces to the right.
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Write a formula that will help Eric determine how much the potatoes he buys will costs in bulk
    10·1 answer
  • If 12 men earn $810 in 10 days how much will 14 men earn in 8 days, if the daily wage is the same for each man
    7·1 answer
  • Il perimetro di un rettangolo è 126 cm. La base è i tre quarti dell'altezza. Mi potreste dire come procedere? ​
    5·1 answer
  • Mrs. Wood made 7 batches of cookies. She used a total of 15.75 cups of flour. What is the unit rate for flour for one batch of c
    14·1 answer
  • Please help quick!!!!!
    15·1 answer
  • Write the expression as a square of a binomial: <br><br> 9/25a^6b^2-a^4b^4+25/36a^2b^6
    6·2 answers
  • The school ski club went on a ski trip. The ski changed the group $1120 for 32 lift tickets. How much was each ticket?​
    9·1 answer
  • (3) The difference between two numbers is 8. If the larger is
    13·1 answer
  • The difference between<br> 8,-7 and -3,-7
    10·2 answers
  • No estimating in this question.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!