1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vika [28.1K]
2 years ago
15

What is the square root of -1?

Mathematics
1 answer:
Morgarella [4.7K]2 years ago
6 0

Answer:

It has no square root because it's negative.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
13. A cone with a radius of 3 inches and a height of 7 inches has the same radius as a cylinder. If the cylinder's volume is two
Ghella [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

r = 3 in

h = 7 in

volume of cone = ⅓πr²h = 21π in³

cylinder has radius r = 3 and height h.

volume of cylinder = πr²h = 9πh in³

volume of cylinder is two times the volume of cone

9πh = 2×21π

9h = 42

h = 42/9 = 4⅔ in

3 0
2 years ago
Twenty-four apple trees produced 220 lbs of apples. At the same rate, how many trees are needed to produce 550 lbs of apples?
defon

Answer:

60

Step-by-step explanation:

220*2 = 440

+ 220/2 = 550

5 0
3 years ago
What is the radical form of the expression 234 ?
Agata [3.3K]
A is the answer!! !
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 2000 the median size of a new single family house was 2057 square feet in 2010 the median size was 2169 square feet.
nalin [4]

Answer:

<h2>        d.)  11.2 square feet per year</h2>

Step-by-step explanation:

The difference in sizes:

2169 - 2057 = 112 square feet

It is 10 years from 2000 to 2010

112:10 = 11.2

6 0
2 years ago
A bee humming bird has a mass of 1.8 grams. How many grams are 6 hummingbirds and a 4 gram nest?​
Lady_Fox [76]

Answer:

14.8g

Step-by-step explanation:

1.8 x 6 + 4

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the value of the lesser root of x2 - 7x + 12 = 0.<br> A) -3 <br> B) -1 <br> C) 1 <br> D) 3
    10·2 answers
  • How to construct an equilateral triangle inscribed in a circle
    12·1 answer
  • A pipe is leaking at 1.5 cups per day about how many gallons per week is the pipe leaking
    7·1 answer
  • What is 10.061 rounded to the nearest tenth
    7·2 answers
  • Samir, a carpenter Spent $300 on specialty tools to make toy horses for children for each horse he makes he spent $75 on supplie
    15·2 answers
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • The Lone Star Shipping Company charges $14 plus $2 a pound to ship an overnight package. Discount Shipping Company charges $20 p
    8·1 answer
  • Question 7 7. Which equation is true? A 831 102 = 8.310 B. 405. 103= 406,000 C. 915. 10+ = 915.000 D. 257 102 = 257.000 СА​
    7·1 answer
  • A florist sells 3 similar bouquets of flowers for $78. What is the cost per bouquet?
    9·2 answers
  • Question 1 of 10
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!