Can you add an attachment to the table, so we can see the prices.
ANSWER: x = 4 ( 8 + 160 )
STEP BY STEP:
Let's start by getting a variable to represent the number. Let's use x. ⇩
x=
Now we know that there is a sum of 8 and 160. Let's add them to each other ⇩
x= 8 + 160
Now we know that this will be multiplied. Let's put parentheses around the addition to symbolize this.
X= (8 + 160)
Finally multiply this by four, making your equation
x= 4 (8 + 160)
I don't know the options but from looking at the problem I'm assuming the answer is
x = 4 ( 8 + 160 )
120 Bagels
Explanation:
if you get 12 bagels for 5 dollars, and your wondering how many you’d get for 50 dollars, 5 times 10 is 50 and 10 times 12 is 120. That doesn’t make the most sense but yes
A. cause i did it on the calculator so i know its right