1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
uranmaximum [27]
1 year ago
9

762/164,391 Need full work

Mathematics
1 answer:
suter [353]1 year ago
3 0

Answer:

254/54797

Step-by-step explanation:

image attached

You might be interested in
Find the midpoint of line AB.<br> A(-4,2) B(0,-4)
Blababa [14]
You could solve this mathematically but i mean you could use your eyes.... Its most likely C

;)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
almond37 [142]

Answer:

2.55

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Plz help, I'm taking an Advanced class (Algebra) Will give brainliest ✔✔✔✔✔✔✔✔✔
bija089 [108]

Part A:

The average rate of change refers to a function's slope. Thus, we are going to need to use the slope formula, which is:

m = \dfrac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}

  • (x_1, y_1) and (x_2, y_2) are points on the function

You can see that we are given the x-values for our interval, but we are not given the y-values, which means that we will need to find them ourselves. Remember that the y-values of functions refers to the outputs of the function, so to find the y-values simply use your given x-value in the function and observe the result:

h(0) = 3(5)^0 = 3 \cdot 1 = 3

h(1) = 3(5)^1 = 3 \cdot 5 = 15

h(2) = 3(5)^2 = 3 \cdot 25 = 75

h(3) = 3(5)^3 = 3 \cdot 125 = 375


Now, let's find the slopes for each of the sections of the function:

<u>Section A</u>

m = \dfrac{15 - 3}{1 - 0} = \boxed{12}

<u>Section B</u>

m = \dfrac{375 - 75}{3 - 2} = \boxed{300}


Part B:

In this case, we can find how many times greater the rate of change in Section B is by dividing the slopes together.

\dfrac{m_B}{m_A} = \dfrac{300}{12} = 25


It is 25 times greater. This is because 3(5)^x is an exponential growth function, which grows faster and faster as the x-values get higher and higher. This is unlike a linear function which grows or declines at a constant rate.

7 0
3 years ago
Ez20 chaarecter long
Likurg_2 [28]

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

5 0
2 years ago
It cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts how much would it cost to purchase 7.5lbs of walnuts.
alexira [117]
The cost of the 7.5lbs of walnuts would be $2.16
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In one game, Rafael was up to bat 3 times and made 2 hits. In another game, he was up to bat 5 times with no hits. What percent
    6·1 answer
  • What is the sales tax rate if a $9,895 purchase will have $809.41 of sales tax added to it?
    8·1 answer
  • There Are 200 Employees In your company. Fifty of them do not have company health insurance . What Percentage Of the employees d
    14·2 answers
  • Can i get some help on this im confused!!!
    15·1 answer
  • ZA and ZB are supplementary angles. If m_A
    7·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the points (-1,-4) and (9,-5).
    14·1 answer
  • What is the difference between the inequality x ≤ 5 and the equation x = 5
    15·1 answer
  • 4 - 3x = 7 - 4x what is x?
    7·2 answers
  • 00:00<br> Select all the fractions that are equivalent to 2 /<br> 5<br> Use the area models to help.
    6·2 answers
  • Omg please help idek ​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!