Answer:
$500
Step-by-step explanation:
Today the price of a Jeep is $25,000.
In 1970, the price was $5,000.
We need to find the relative price. It can be calculated as follows :

So, the relative price is $500.
Answer:
60 chickens
Step-by-step explanation:
We assume the 140 refers to the number animals (heads, noses, bodies, whatever). If all of those were chickens, there would be 280 legs. There are 160 legs more than that.
Since each pig that replaces a chicken adds 2 legs, there must be 160/2 = 80 pigs. That leaves 140 -80 = 60 chickens.
Answer: The multiplicative inverse of 6 is 1/6.
Step-by-step explanation:
Complete question :
Write a system of equations, with one equation describing the cost to bowl at Bowl-o-Rama and the other describing the cost to bowl at Bowling Pinz. For each equation, let x represent the number of games played and let y represent the total cost.
Bowl-O-Rama rents shoes for $2 and each game cost $2.50
Bowling Pinz rents shoes for $4 and each game cost $2
Answer:
Bowl-O-Rama:
y = $2 + $2.50x
Bowling pinz:
y = $4 + $2x
Step-by-step explanation:
The total cost is the sum of shoe rental plus the product of the unit game rate and the number of games played.
Total cost, y
x = number of games played
Bowl-O-Rama:
y = Shoe rent + (unit rate per game * number of games)
y = $2 + ($2.50 * x)
y = $2 + $2.50x
Bowling Pinz :
y = Shoe rent + (unit rate per game * number of games)
y = $4 + ($2 * x)
y = $4 + $2x
Answer: follow my Instagram rihannah0423
Step-by-step explanation: PERIODT!!!!