Your answer will be a repeating decimal or fraction
54.333
54 1/3
Option D should be the right answer
Answer:x=-5 and x=3
Step-by-step explanation:
log(x^2-15)=log(2x)
Cancel log at both sides we get
x^2-15=2x
Collect like terms
x^2-2x-15=0
x^2-3x+5x-15=0
x(x-3)+5(x-3)=0
(x+5)(x-3)=0
x+5=0 x-3=0
x=-5 x=3
The ratio is 216:9, which can be simplified to 72:3, which can be simplified to 34:1. This can also be written as a fraction (34/1). It means there are 34 golf balls for every one bucket.
Answer:
$243.92 for 8 is cheaper
Step-by-step explanation:
To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.
To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8
for 6 shirts it's: $31.49/shirt
for 8 shirts it's: $30.49/shirt