1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Papessa [141]
2 years ago
12

Write the phrase as an expression. the quotient of seven and a number p

Mathematics
1 answer:
Nutka1998 [239]2 years ago
6 0

Answer:

The quotient of seven and p

7 / p

You might be interested in
A cashier has a total of 30 bills consisting of ones, fives and twenties. the number of twenties is 5 less than the number of on
Varvara68 [4.7K]

Let us say that:

a = ones

b = fives

c = twenties

 

So that the total money is:

1 * a + 5 * b + 20 * c = 229

=> a + 5b + 20c = 229                                       --> eqtn 1

 

We are also given that:

c = a – 5                                                                --> eqtn 2

a + b + c = 30                                                      --> eqtn 3

 

Rewriting eqtn 3 in terms of b:

b = 30 – a – c

Plugging in eqtn 2 into this:

b = 30 – a – (a – 5)

b = 35 – 2a                                                           --> eqtn 4

 

Plugging in eqtn 2 and 4 into eqtn 1:

a + 5(35 – 2a) + 20(a – 5) = 229

a + 175 – 10a + 20a – 100 = 229

11a = 154

a = 14

 

So,

b = 35 – 2a = 7

c = a – 5 = 9

 

Therefore there are 14 ones, 7 fives, and 9 twenties.

7 0
3 years ago
Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including
Airida [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

If Amy started with 28 dollars and bought 7 pens, then had 20.30 dollars, we can subtract to find the price of all 7 pens.

28-20.30=7.70 dollars

now to find the amount for EACH pen, we divide by 7

7.70/7=1.1

each pen costed Amy 1 dollar and 10 cents with tax

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the ne
nexus9112 [7]

Answer:

$0.18 per pencil.

Step-by-step explanation:

"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.

4 0
3 years ago
3 In
Orlov [11]

Answer:

22.3838476568 in²

Step-by-step explanation:

First you would find the area of sector (yellow). The formula is 75/360 x π x 3².

this is equal to 5.89048622548. Now the total circle area is 3²xπ = 28.2743338823. 28.2743338823 - 5.89048622548 = 22.3838476568 in²

⭐ Answered by Foxzy0⭐

⭐ Brainliest would be appreciated, I'm trying to reach genius! ⭐

⭐ If you have questions, leave a comment, I'm happy to help! ⭐

7 0
3 years ago
Write the equation in standard form. y=4/7x+3
sdas [7]

Answer:

4x-7y = -21

Step-by-step explanation:

1. Move 4/7x to the other side

-4/7x+y=-3

2. Multiply both sides by -7

4x-7y=-21

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify the expression (x+5)(-7)
    7·2 answers
  • Read Picture :) Thanks!
    9·1 answer
  • if the revenue for the week is 2000 and labor cost consist of two workers earnings$8 per hour who work 40 hour each what is labo
    8·1 answer
  • A store gets a bucket of eggs for $16.20 and sells a dozen eggs for $3.50. If there are 450 eggs in the bucket, by what percent
    10·1 answer
  • F(x) = 2x + 6, g(x) = 4x2 Find (f + g)(x).
    10·1 answer
  • the average age of a class of 20 students is 15 years and the average age of another class of 30 students is 20 years .find the
    5·2 answers
  • ASAP PLEASE—For every 5 trees they sold in the spring this year, they only sold 2 trees in the fall. If the nursery sold 600 tre
    12·2 answers
  • Given the triangle below what would be the measure in degrees of
    14·1 answer
  • A bow is made from 30cm of ribbon. How many can be made from 8.4m of ribbon and is there any left over?
    13·2 answers
  • Pleaseeee helppp!! ……..
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!