1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikki [24]
2 years ago
13

Can someone help me with this?

Mathematics
2 answers:
melamori03 [73]2 years ago
6 0

<u>240 cm</u>³

volume of rectangular prism:

Length * Width * Height

4 cm * 20 cm * 3 cm

240 cm³

Aleksandr-060686 [28]2 years ago
6 0

Answer

20x4x3= 240

Step-by-step explanation:

Length x Width x Height

You might be interested in
A bag contains white marbles and red marbles, 20 in total. The number of white marbles is 5 more than 2 times the number of red
Nitella [24]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

let r represent red marbles then white = 2r + 5 and total is 20, thus

r + 2r + 5 = 20 ( subtract 5 from both sides )

3r = 15 ( divide both sides by 3 )

r = 5 ← number of red marbles

Thus number of white = 20 - 5 = 15

7 0
3 years ago
What Is The Value For Number 11Help
Vesnalui [34]
3 to the 4th power = 3x3x3x3 which is 81 :)
8 0
3 years ago
The cost function in a computer manufacturing plant is C(x) = 0.28x^2-0.7x+1, where C(x) is the cost per hour in millions of dol
Licemer1 [7]

9514 1404 393

Answer:

  $562,500 per hour

Step-by-step explanation:

The cost will be a minimum where C'(x) = 0.

 C'(x) = 0.56x -0.7 = 0

  x = 0.7/0.56 = 1.25

The cost at that production point is ...

  C(1.25) = (0.28×1.25 -0.7)1.25 +1 = -0.35×1.25 +1 = 0.5625

The minimum production cost is $562,500 per hour for production of 1250 items per hour.

_____

<em>Additional comment</em>

This is different than the minimum cost <em>per item</em>. This level of production gives a per-item cost of $450. The minimum cost per item is $358.30 at a production level of 1890 per hour.

5 0
2 years ago
1/4 + 2/3 PLSSS help meee
iren2701 [21]

Answer:

0.91

Step-by-step explanation:

0.91 this is the answer I looked it up

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with this math
olganol [36]

Hi,

Here is the solution.

3 years = 36 months

Leased amount for 3 years = $3000 + 36*350

= $3000 + $12600

Leased amount for 3 years = $15600

Residual value = $12000

Assume you didn't buy the car, you took it for lease, so your expense = $15600.

Now Assume you bought the car for $21,000.

After using 3 years, you can sell it for $12000.

Your expense = $21,000 - $12,000 = $9000.

Conclusion:

It is less expensive to buy the car.

The cost for buying the car and selling it after 3 years = $9000.

Hope you will understand the steps. Thank you :)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • which of the following describes the graph of y= sqrt -4x-36 compared to the parent square root function?
    14·2 answers
  • what is the equation in standard form of the line that passes through the point (4,-8) and has a slope of 1/4
    11·1 answer
  • Order the following from greatest to least <br><br> 3.644 3.9 3.099 3.289
    6·2 answers
  • What 1.62 divided 18564/
    5·1 answer
  • Under the onslaught of the College Algebra second period class, a pile of homework problems decreased exponentially. It decrease
    13·1 answer
  • What is the least common multiple of 6 cents,18 cents,24 cents
    13·2 answers
  • IS THIS RIGHT PLZZ HELP ME !!
    8·2 answers
  • Determine whether the triangles are similar. If there is sufficient information to determine that the triangles are similar, wri
    9·1 answer
  • What are the coordinates of the roots of the equation X squared plus 4X +3 equals zero
    7·2 answers
  • Mario`s company makes unusually shaped imitation gemstones. One gemstone had 12 faces and 10 vertices. How many edges did the ge
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!