To find the better buy divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0. 80 per pound.
<h3>What is cost price per pound?</h3>
The cost price per pound is the amount of money required to buy one pound of a brand or goods.
To find the cost price per pound, divide the total amount of cost of the goods to the total number of goods.
At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound.
At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4. 50 per bag. To compare it with first market price, divide the 5 pound bags with $4.50.
The cost of one bag in this market is,

As this cost is less, thus, the cost of this market for one banana is less than the first market and so this is the better buy.
Hence, to find the better buy divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0. 80 per pound.
Learn more about the cost price per pound here;
brainly.com/question/20333618
Answer:
Part 1: 114,570,685 people
Part 2: The population grew by 2.5% (1,722,862 people)
Step-by-step explanation: For part 1 you would multiply 100,236,820 by 1.143 because of the fact that your percentage is increasing. so the 1 before the decimal point stands for 100% of the starting number and the .143 stands for the 14.3% that the population is increasing by.
Part 2 you would divide 53,594,378 by 55,317,240 to get approximately .975. .975 shows that 53,594,378 is about 97.5% of 55,317,240. You then subtract the numbers 100 and 97.5 to get 2.5. 2.5 is the percentage that the population is increasing by. So, then you could just subtract 55,317,240 and 53,594,378 to get 1,722,862. This is the amount of people the population increased by. Then you just put your answer that the population increased. That it increased by 2.5% and 2.5%= 1,722,862 people
I hope this helps you :)
Answer:
+3.8 to each side
Step-by-step explanation:
Answer:
pp
Step-by-step explanation:
Answer:
When interrogating paragraphs, if the paragraph gives an opposite argument to the one before it, then <u>add a transition, such as however</u> .
Step-by-step explanation:
"However" expresses disappointment of what is mentioned in the previous paragraph to that of now.
<h3><em><u>MissSpanish</u></em></h3>