1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brilliant_brown [7]
1 year ago
7

What is the most logical first step in solving the equation x2 + 6x +9 = 10?

Mathematics
1 answer:
Shalnov [3]1 year ago
8 0

Answer:

<u>D</u>

Step-by-step explanation:

The logical step is to <u>factorize the left side of the equation</u>, which becomes:

  • (x + 3)² = 10

Then, you can take the square root on both sides.

  • x + 3 = ±√10
  • x = ±√10 - 3

Not asked, but good to understand the procedure regardless.

You might be interested in
All 231 students in math club went on a field trip some rode in vans that held 7 people and some rode on buses that held 25 peop
MariettaO [177]

Answer:

8 vans

7 buses

Step-by-step explanation:

Let there be "b" buses

and "v" vans

Since 7 people is the capacity of vans, the total capacity is

7v

Also, since 25 people is the capacity of 1 bus, the total capacity is

25b

In total 231 people, so we can write our first equation as:

7v + 25b = 231

Now, we know there are 15 vehicles (bus + vans) in total, so we can write our 2nd equation as:

v + b = 15

Now, we solve for v and b. Let's solve the 2nd equation for v and substitute that into 1st and solve for b first:

v + b = 15

v = 15 - b

Now,

7v + 25b = 231\\7(15-b) + 25b = 231\\105-7b+25b=231\\18b=126\\b=7

Hence, there are 7 buses

Since 15 vehicles in total, the number of vans is:

15 - 7 = 8 vans

So,

8 vans

7 buses

8 0
3 years ago
75 students in a kindergarten. 40% of them can read. how many can read?
Paul [167]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

75 times .40 = 30

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Static and Reasoning:
Serggg [28]

Based on the data recorded by Isabella, it can be concluded the cube is rather fair.

<h3>How many times did Isabella get each number?</h3>

Based on the data, here are the results:

  • Getting a 1: 6 times
  • Getting a 2: 5 times
  • Getting a 3: 7 times
  • Getting a 4: 5 times
  • Getting a 5: 6 times
  • Getting a 6: 7 times

This implies, in total Isabella got the same number between five and seven times. For example, the number 2 was obtained 5 times, but the number 3 was obtained 7 times.

<h3>What can be concluded based on the results?</h3>

Even though Isabella did not get the same number of times each number, the dice is rather fair because by rolling the dice thirty six times you will obtain the same number at least five times.

Moreover, there is not a big difference in the number of times you obtain each number.

Learn more about dice in: brainly.com/question/23637540

#SPJ1

5 0
1 year ago
FInd the distance between the points (9,3) and (1,9)
BARSIC [14]

Answer:

=10

Step-by-step explanation:

1: Add the numbers

2: Factor the numbers

3: Apply radical rule

Answer: =10

<u><em>Hope this helps.</em></u>

3 0
3 years ago
If a ladder reaches 10 feet up on a wall while the base is 3 feet away how tall is the ladder
Artyom0805 [142]

Answer:

Side a = 10.44031

Side b = 10

Side c = 3

Angle ∠A = 90° = 1.5708 rad = π/2

Angle ∠B = 73.301° = 73°18'3" = 1.27934 rad

Angle ∠C = 16.699° = 16°41'57" = 0.29146 rad

4 0
2 years ago
Other questions:
  • I'll give points just please help(it's a little long sorry:( A student randomly selects some crayons from a large bag of crayons
    13·1 answer
  • The equation of line l is -3y+4x=9. Write the equation of a line that is parallel to line l and passes through the point (-12,6)
    13·1 answer
  • Jessica went to the mall on Saturday to buy clothes she spent $848 on a shirt and 408 dollars on pants in total how much money d
    15·1 answer
  • A giraffe can run 32 miles per hour. What is this speed in feet per second?​
    11·1 answer
  • At a garage sale, Darnell buys 5 dozen golf balls for $45.00 and 2 dozen cans of tennis balls for $30.00. What is the unit price
    10·1 answer
  • I dont understand this
    6·1 answer
  • 33+44 please help me
    13·2 answers
  • SOMEONE HELP! I know the answer I just need to show the work.
    5·1 answer
  • I need some help with this two.
    14·2 answers
  • Simplify -1-18<br> -<br> (18)<br> O - |18|<br> 0-18<br> O 18
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!