I need help 7th grade math i need all the answers correct please ASAP
2 answers:
Answer:
- 7.98: $2.51/kg
- 8.39: $2.43/kg
- the 8.39 kg bag is the better buy
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the price by the number of units. Here, the unit of interest is 1 kg.
__
Unit price of 7.98 kg bag:
$19.99/(7.98 kg) = $2.51 /kg
__
Unit price of 8.39 kg bag:
$20.38/(8.39 kg) = $2.43 /kg
__
The 8.39 kg bag has a lower cost per kilogram, so is considered the better buy.
Answer:
The 8.39-kg bag
Step-by-step explanation:
19.99 divided by 7.98 = $2.51
20.38 divided by 8.39 = $2.43
2.51 > 2.43
So 8.39-kg bag is the better buy
You might be interested in
Divide the amount from the months , then add the percentage
The answer is A. C=0 and + = 3
Answer:
19 sides
Step-by-step explanation:
Sum of angles of n-side polygon = 180 *(n - 2)
180 *(n -2) = 3060
Divide both sides by 180
n- 2 = 3060/180
n - 2 = 17
n = 17+2
n = 19
Answer:
-11/20
Step-by-step explanation:

first you want to get a common denominator (number on the bottom)

now you can subtract the numerators (number on tope) (also don't touch bottom)

This is the answer check it out