1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IrinaK [193]
2 years ago
9

I need help 7th grade math i need all the answers correct please ASAP

Mathematics
2 answers:
Solnce55 [7]2 years ago
6 0

Answer:

  • 7.98: $2.51/kg
  • 8.39: $2.43/kg
  • the 8.39 kg bag is the better buy

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the price by the number of units. Here, the unit of interest is 1 kg.

__

Unit price of 7.98 kg bag:

  $19.99/(7.98 kg) = $2.51 /kg

__

Unit price of 8.39 kg bag:

  $20.38/(8.39 kg) = $2.43 /kg

__

The 8.39 kg bag has a lower cost per kilogram, so is considered the better buy.

vitfil [10]2 years ago
4 0

Answer:

The 8.39-kg bag

Step-by-step explanation:

19.99 divided by 7.98 = $2.51

20.38 divided by 8.39 = $2.43

2.51 > 2.43

So 8.39-kg bag is the better buy

You might be interested in
Y=+4=3/4 (x-1)<br><br> Find a point on the line and the lines slope
snow_tiger [21]

Answer:

slope = -3/4

Step-by-step explanation:

Slope:

− 3/4

y-intercept:  

13 /4

Any line can be graphed using two points. Select two  values, and plug them into the equation to find the corresponding  values.

x   |  y

0   |  13 /4

1   |   5/ 2

Hope this helps @(^_^)@

3 0
2 years ago
What is g(-7)<br> someone pls help
Naya [18.7K]
If f(-3)=-9, g(5)=12 and f(5)=1
then g(-7)=-6
3 0
3 years ago
What is t+16 for +=-5
Lady bird [3.3K]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

just do 16 - 5 its exactly the same

5 0
3 years ago
Plz help brainiest to the correct answer!
zysi [14]
Answer is highlighted in brown. Hope this helps.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ill give you brainiest if your right !!!!
valentina_108 [34]

Answer:

12m - 4

☆ putting the value of m in the above formula

12 × 4 - 4

= 48 - 4

= 44

6r - 4

☆ Putting the value of r in the above formula

6 × 6 - 4

= 36 - 4

= 32

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The market value of Bryan's home is $389,000. The assessed value is $312,000. The annual property tax rate is $18.60 per $1,000
    7·1 answer
  • |x+18| =1<br> please help show steps plz
    9·2 answers
  • The product of -3 and t is greater than 11.
    11·1 answer
  • Value of f(-3) and g(3) and if f(x)= -6x+3 and g(x) =3x+21x-3
    6·1 answer
  • A boat can hold 45 people.27more people can fit on the boat . how many people are on the boat now?
    6·2 answers
  • What is the vertex of the graph of y = –x??<br> 0 (-1,0)<br> O (0, -1)<br> O (0,0)<br> O (1,1)
    5·1 answer
  • How can fact families and multiplication facts help you divide
    14·2 answers
  • If 13 candy bars cost $21.97, how much do 20 candy bars cost?
    14·1 answer
  • Find the value of each variable
    10·1 answer
  • Calculate the amount of money​ you'll have at the end of the indicated time​ period, assuming that you earn simple interest. You
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!