1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
2 years ago
11

Find the five number summary for the data set shown below.

Mathematics
1 answer:
grin007 [14]2 years ago
5 0
Minimum: 1

Q1: 2.5

Q2: 5

Q3: 7

Maximum: 13
You might be interested in
Need help asap 50 POINTS!!!! A digital camera memory card is one fourth full. The card is two thirds full when 375 more pictures
AURORKA [14]

Answer:x=750

Step-by-step explanation:

2/3(x)+ 1/4(x) + 375

(9/12)x - (3/12)x = 375

(6/12)x + 375

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 24.79 x 4,022 pls
lozanna [386]

Answer:

24.79 \times 4022 \\  = 99705.38

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Trying to finish help
Margaret [11]
It’s the first answer. The function is y = x*2
8 0
3 years ago
Help plsss!! thank you so mhcb
svet-max [94.6K]
The answer is 25 degrees
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The initial population of atown is 3500 and it grows with a doubling time of 12 years. Determine how long it will take for the p
Maslowich
After 12 years
3500 * 2 = 7000

after 24 years
7000 * 2 = 14000

14000 : 3500 = 4
so the answer is 24 years
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the circumference of a circle that has a center at (3,1) and passes through the point (3,4)?
    12·1 answer
  • I REALLY need an answer quick and give the working out too
    15·1 answer
  • The function g is defined by g(x)=9k−4, where k is a constant. Find k, if the graph of g passes through the point (7,−2).
    14·2 answers
  • A toy train is on a circular track. Luis lets the train run 60 degree around the track. Then he lets it run another 120 degree a
    8·2 answers
  • Andrew made $625 mowing lawns. He worked for 5 consecutive days and earned the same amount of money each day. How much money did
    8·1 answer
  • In a span of 10 days, a presidential candidate is able to visit 20 different cities. Convert this rate into a unit rate of citie
    6·2 answers
  • Helppppppp pleaseeee!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?
    7·1 answer
  • A baseball team wins one out of every three games. How many wins<br> would they have after 27 games?
    15·1 answer
  • Whats thr answer to this? 3( -2d + 1) (pre alg)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!