1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
2 years ago
5

2.2 Determine the general solution of 2.2.1 3 sin x = cos x 2.2.2 2 cos²x + 5 sin x = 4​

Mathematics
1 answer:
astra-53 [7]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

try this solution, note, the answers are underlined with green colour.

You might be interested in
Aeg = 10 solve for g
Volgvan
^ is correct ! the person above
3 0
3 years ago
283838383838382828 + 8383838388828299383838383838288888 = <br><br><br> A <br> B<br> C<br> D
Nezavi [6.7K]

Answer:

8.3838384e+33

Step-by-step explanation:

283838383838382828 + 8383838388828299383838383838288888 = 8.3838384e+33

5 0
3 years ago
A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
Paha777 [63]

Answer: use a calculator or ask for help

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
When p is false and q is true, then p or q is _______ true
Anastaziya [24]

Answer:

sometimes

Step-by-step explanation:

always and never would not make sense since saying it is possible that it is true or false.

7 0
3 years ago
Derrick grows vegetables on a circular patch of land. The radius of the patch is 16 meters. What is the approximate area of the
Bezzdna [24]

Answer:

804m²

Step-by-step explanation:

Area = pi × r²

3.14 × 16²

803.84 m²

Approximately, 804m²

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If y = x+ 5 were changed to y = x + 9, how would the graph of the new
    6·2 answers
  • A pillow is .05 centimeters. How much will it be in meters?
    8·1 answer
  • Catherine and Lance open a savings account at the same time. Catherine deposits $100 initially and adds $20 per week. Lance depo
    15·2 answers
  • Round 20.0592761021 to the nearest hundred-thousandth.
    11·2 answers
  • Will give brainliest plz hep!!!!!
    5·1 answer
  • Miss Wendorf used 16 gallons of gas in 5 days. Find 2 answers that describe the average amount of gas Miss Wendorf used per day.
    12·1 answer
  • Use the diagram shown to find 4 ÷ 1/3
    14·1 answer
  • Layla has 3/4 of a can of paint. She uses 2/3 of the paint for one wall in her bedroom. How much of the can did she use? PEASE A
    9·1 answer
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
  • PLEASE HELP!!! THIS IS FOR MATH
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!