1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
13

Cone because if said 1 circular base and 1 cuved that is a cone

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]3 years ago
5 0
Yes this answer is correct
You might be interested in
Helpp me asapp with this problem plss will crown brainiest !!!!
Evgen [1.6K]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Since RT bisects QRS

1/2  QRS = TRS

1/2 ( 9x+214) = -9x+53

Multiply each side by 2

9x +214 = -18x+ 106

Add 18x from each side

9x +214+18x = 106

27x +214 = 106

Subtract 214 from each side

27x = 106-214

27x =-108

Divide by 27

27x/27 = -108/27

x = -4

TRS = -9x+53

     =-9 *-4 +53

     = 36+ 53

    =89

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose we want to choose 7 objects, without replacement, from 10 distinct objects.
Citrus2011 [14]

Answer:

= 604800

Step-by-step explanation:

10 permute 7

the order matters

10 x 9 x8 x7 x6 x5 x4

hope this helps

7 0
2 years ago
Caroline wants to give 8 friends equal size packets of flower seeds to her friends. She has 1/2 pound of flower seeds. How much
Katena32 [7]
You just have to divide the 1/2 a pound by 8, or equivalently multiply by (1/8):

(1/2)*(1/8) = 1/16 of a pound
4 0
3 years ago
3. Convert 0.002 kilojoules to decijoules:
k0ka [10]

Answer:

20 is the answer.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For a standard normal distribution, which of the following variables always equals 1?
STatiana [176]

Answer:

Z=1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of y? Enter your answer in the box.
    15·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • 9 is 10% of what number
    5·2 answers
  • How to find the area of a capital 'L' shaped shape?
    14·1 answer
  • Aidan picks apples at the rate of 11 apples every minute.How many apples would he pick in 36 minutes
    15·1 answer
  • A figure has an area of 64 unit square which describes the area of the figure after a dilation with a scale factor of 3/2
    13·1 answer
  • A forest cover 53000 acres a survey finds that 0.6 of the forest is growth tree how many acres of old growth trees
    10·1 answer
  • Using the rules of Order of Operations, determine which operation would come first in the following
    9·1 answer
  • 8th GRADE MATH #7 On its first visit to the vet, Emma’s Kitten weighed 30 ounces. On its second visit, the kitten had gained 8 o
    6·1 answer
  • Find the slope of the line passing through (-8, 10) and (-8, -7).
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!