1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GenaCL600 [577]
2 years ago
14

Answer all..............

Mathematics
1 answer:
Snowcat [4.5K]2 years ago
7 0

A)

3 -  \frac{2}{3}  =  2 \frac{1}{3}

B)

4 +  \frac{2}{5}  = 4 \frac{2}{5}

C)

5 \div  \frac{4}{7}  = 8  \frac{3}{4}

D)

\frac{4}{5}  \times \frac{2}{3 }   =  \frac{8}{15}

e)

\frac{1}{3}  \div  \frac{3}{5}  =  \frac{5}{9}

You might be interested in
Will mark brainliest!
ioda

Answer:

the answer is A

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. (9r 3 + 5r 2 + 11r) + (-2r 3 + 9r - 8r 2)
ad-work [718]

Answer:

7r³ - 3r² + 20r

Step-by-step explanation:

(9r³ + 5r² + 11r) + (-2r³ + 9r - 8r²)

You can get rid of the parentheses since there is nothing to distribute.

9r³ + 5r² + 11r - 2r³ + 9r - 8r²

Combine like factors.

7r³ - 3r² + 20r

3 0
3 years ago
Evaluate.
ohaa [14]

Step-by-step explanation:

\frac{9.2 \times  {10}^{ - 8} }{2.3 \times  {10}^{3} }  \\  = 4.0 \times  {10}^{ - 11}

8 0
3 years ago
If x and ​(19x+30​) are the measures of complementary​ angles, what is the measure of each​ angle?
Alisiya [41]

Answer:

3° and 87°

Step-by-step explanation:

<em>here's</em><em> your</em><em> </em><em>solution</em>

<em> </em><em>=</em><em>></em><em> </em> we know that measure of complementary angle is 90°

=>. one angle is. = x

=> other angle is .= (19x + 30)

=> so, x + 19x + 30° = 90°

=> 20x + 30° = 90°

=> 20x = 60°

=> x = 60/20

=> x = 3°

hence one angle is 3° and other is 87°

hope it helps

7 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the product of 30x10
    5·2 answers
  • Driving 25 miles total. Already driven 11 miles. What fraction of the way have we driven?
    10·2 answers
  • Match each multiplication expression with the number of decimal places in its product<br> Plz
    11·1 answer
  • What is 1/2s=4s-21.
    9·1 answer
  • How much must be added to 1000 so that it becomes divisible by 6,8, and 9?
    10·1 answer
  • Ariana is driving on a long road trip she currently has 10 gallons of gas in her car each hour that she drives her car uses up 1
    6·1 answer
  • Jguegsfwnobugrgeaneoengioi
    15·1 answer
  • I need help please and thank you !
    6·1 answer
  • Which number is an integers <br> -3/4<br> 1/5<br> 2<br> 42/3
    7·1 answer
  • Beula has a collection of video games. There are 12 games in the collection, and 2/4 of them are console games. Beula decides to
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!