Answer:The set fee would be $15
Explanation:The set fee is the starting value. This means that it is the value of the y at x = 0 (y-intercept).
To get the set fee, we would first need to get the equation of the line.
Equation of the linear line has the following general formula:
y = mx + c
where m is the slope and c is the y-intercept
1- getting the slope:we are given two points which are:
(20,25) and (50,40)
the slope =

The equation now is:
y = 0.5x + c
2- getting the value of the y-intercept:To get the value of the c, we will use any of the given points, substitute in the equation and solve for c.
I will choose the point (20,25)
y = 0.5x + c
25 = 0.5(20) + c
25 = 10 + c
c = 15
The equation of the line representing the scenario is:y = 0.5x + 15
Now, we know that the value of the c is the y-intercept which is the initial value of the function at x=0.
In our situation, this represents the set fee.
Hope this helps :)
You would divide 121 by 8.
121 / 8 = 15.125 So she did about 15 sit ups in a minute. Hope this helps!
Answer:
the speed of the plane was 210 mph.
Step-by-step explanation:
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
Area = 31.5 units^2
Step-by-step explanation:
7 x 3 = 21
Area of triangle is (height x base) / 2
(3 x 7) / 2 = 10.5
21 + 10.5 = 31.5