1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ICE Princess25 [194]
1 year ago
10

A stick of gum is 2 inches long. Are 10 sticks of gum longer than 3 feet? ​

Mathematics
2 answers:
Leona [35]1 year ago
8 0
No it would be 20in so 1 ft and 8in
pashok25 [27]1 year ago
6 0
No not really it would be 20 - 1ft to 8 in
You might be interested in
Sphere A has a radius of 24 centimeters, and sphere B has a diameter of 42 centimeters. The radius of sphere A is
KonstantinChe [14]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If the diameter of sphere B is 42, that means the radius is half, so it is 21.

The question is asking what multiplied by 24 is 21, or 21 divided by 24. 21/24 can be simplified to 7/8.

5 0
3 years ago
A particle moving in a planar force field has a position vector x that satisfies x'=Ax. The 2×2 matrix A has eigenvalues 4 and 2
andrey2020 [161]

Answer:

The required position of the particle at time t is: x(t)=\begin{bmatrix}-7.5e^{4t}+1.5e^{2t}\\2.5e^{4t}-1.5e^{2t}\end{bmatrix}

Step-by-step explanation:

Consider the provided matrix.

v_1=\begin{bmatrix}-3\\1 \end{bmatrix}

v_2=\begin{bmatrix}-1\\1 \end{bmatrix}

\lambda_1=4, \lambda_2=2

The general solution of the equation x'=Ax

x(t)=c_1v_1e^{\lambda_1t}+c_2v_2e^{\lambda_2t}

Substitute the respective values we get:

x(t)=c_1\begin{bmatrix}-3\\1 \end{bmatrix}e^{4t}+c_2\begin{bmatrix}-1\\1 \end{bmatrix}e^{2t}

x(t)=\begin{bmatrix}-3c_1e^{4t}-c_2e^{2t}\\c_1e^{4t}+c_2e^{2t} \end{bmatrix}

Substitute initial condition x(0)=\begin{bmatrix}-6\\1 \end{bmatrix}

\begin{bmatrix}-3c_1-c_2\\c_1+c_2 \end{bmatrix}=\begin{bmatrix}-6\\1 \end{bmatrix}

Reduce matrix to reduced row echelon form.

\begin{bmatrix} 1& 0 & \frac{5}{2}\\ 0& 1 & \frac{-3}{2}\end{bmatrix}

Therefore, c_1=2.5,c_2=1.5

Thus, the general solution of the equation x'=Ax

x(t)=2.5\begin{bmatrix}-3\\1\end{bmatrix}e^{4t}-1.5\begin{bmatrix}-1\\1 \end{bmatrix}e^{2t}

x(t)=\begin{bmatrix}-7.5e^{4t}+1.5e^{2t}\\2.5e^{4t}-1.5e^{2t}\end{bmatrix}

The required position of the particle at time t is: x(t)=\begin{bmatrix}-7.5e^{4t}+1.5e^{2t}\\2.5e^{4t}-1.5e^{2t}\end{bmatrix}

6 0
3 years ago
What is the distance between the points (5.-18) and (8,
romanna [79]

Answer:

\sqrt{10}

Step-by-step explanation:

The horizontal distance from points (5,-18) and (8,-17) is 3 because it is 3 units from 5 to 8.  The vertical distance is 1 since it is one unit from -18 to -17.  Now we can use the equation a^{2}+b^{2}=c^{2} where a=3 and b=1 and c is the distance that you are looking for:

a^{2} +b^{2} =c^{2}\\3^{2} +1^{2} =c^{2}\\9+1=c^{2}\\10=c^{2}\\\sqrt{10}=c

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Maggie purchased 8 pounds of ground beef for $18.00. Which of the following does NOT represent the same price per pound?
agasfer [191]

Answer: 5 pounds of ground beef ( don't see second :-( )

Step-by-step explanation: I found the unit rate per pound ( 2.25 ) and then multiplied that by the other pounds to compare the two prices and I only found 5 pounds to be incorrect, but I'll keep digging, hope this helps!

7 0
3 years ago
Q Searchmatics Gr 7)I need 4 cups of flours and 2 cups of sugar to make a cake. How many cups of sugar do I need if Ihave 12 cup
Ede4ka [16]

You will need 6 cups of sugar.

Step - by - Step Explanation

What to find? <em>The number of cups of sugar needed to make a cake with 12 cups of flour.</em>

<em />

Given:

Cups of flours = 4

Cups of sugar = 2

Cups of flour =12

Let x be the number of cups of sugar needed to make a cake with 12 cups of flour.

Using proportion;

4 cups of flour = 2 cups of sugar

12 cups of flour = x

Cross - multiply

4x = 24

Divide both-side of the equation by 4

\frac{\cancel{4}x}{\cancel{4}}=\frac{24}{4}

x =6

Hence, you will need 6 cups of sugar.

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Tara ran 3 laps around the neighborhood for a total of 1 mule today she wants to run 2/3 of a mile how many laps will she need t
    7·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • What is the abbreviation for nanometer?
    5·1 answer
  • 3. Diego drew a scaled version of a Polygon P and labeled it Q.
    12·1 answer
  • A. What is the area of the base? Use complete sentences to explain your reasoning.
    13·2 answers
  • sweaters already on sale for 20% off the regular price cost $28 when purchased with a promotion coupon that allows an additional
    10·1 answer
  • I need help with this question
    10·2 answers
  • Enter an equation for the line
    10·2 answers
  • Compare the box plots for two data sets.<br> Which statement is true?
    14·1 answer
  • The distribution of the amount of money spent by students on textbooks in a semester is approximately normal in shape with a mea
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!