1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
earnstyle [38]
3 years ago
13

A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Anastaziya [24]3 years ago
7 0

Answer:

0.99

4.95/5=0.99

Step-by-step explanation:

You might be interested in
For which value of x must the expression square root of 19x be further simplified? A. 15. B 21. C 28. D 41
algol [13]
<span>The expression of the square root of 19x must be simplified when x is equal to 28. This is because possible factors of 28 can be seen to be 4 and 7, and 4 is a perfect square. This means it can be pulled outside of the square root when evaluated. The other options include only prime factors that could not be pulled out. (3,5), (3,7), (1,41)
   28 simplifies as such:
 Sqrt(19*28) = Sqrt(19*4*7) = 2*Sqrt(19*7) = 2*Sqrt(133).</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The distance between bases on a baseball field is 27.43 meters.
Mkey [24]
27.43 * 4.5 = 123.435

Joe jogged 123.435 meters
8 0
3 years ago
Josh has 124 ounces of candy. How many pounds of candy does Josh have?
Elenna [48]

Answer:

7.75 pounds

Step-by-step explanation:

16 ounces equals 1 pound so divide 16 by 124 to get 7.75

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer of (1/100)+ (1.6)(2.1)​
adell [148]

Answer:

3.37

Step-by-step explanation:

I am not very sure but this would be the answer.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
$550 at 4% compounded daily for 13 years
vichka [17]

Answer:Sydney’s

Step-by-step explanation:

Rhrurjeuejej

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Anyone know the answer?
    13·2 answers
  • A rectangular cake has a length of 13 1/2 inches and a width of 9 inches. How many whole, square pieces of cake with side length
    5·1 answer
  • What is the product of 2x(x+3)
    13·1 answer
  • Mr.Kent teaches 7 classes that are each 50 minutes long.he Lao has a 30-minute lunch break.how much time does mr.kent spend teac
    7·2 answers
  • Jennifer thinks the angles below are not supplementary because they are a pair of non-adjacent angles. Is Jennifer correct?
    9·2 answers
  • Find the slope of the line that goes through the given points.<br> (-9, -7) and (-7,9)
    10·2 answers
  • Linda made a scale drawing of her classroom for her math project. She used a scale of 1 cm = 2.5 ft. If the length of her classr
    15·1 answer
  • Solve the inequality.
    14·1 answer
  • Find the length of an arc intercepted by a central angle o in a circle of radius r.
    6·1 answer
  • A bathtub is draining at a constant rate. After 2 minutes, it holds 30 gallons of water. Three minutes later, it holds 15 gallon
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!