1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_lady [41]
1 year ago
13

Let H be the set of real numbers less than or equal to eleven

Mathematics
1 answer:
rusak2 [61]1 year ago
3 0

Answer:

The answer would be Set: "S" = the set of natural numbers greater than 11.

Hope this helps!

You might be interested in
Write in slope-intercept form an equation of the line that passes through the given points. (2, 4), (3, 6) y=
GrogVix [38]

Answer:

m=6-4/3-2=2/1=2

y-4=2(x-2)

y-4=2X-4

y=2X

7 0
2 years ago
Fixed costs are $3,000, variable costs are $5 per unit. The company will manufacture 100 units and chart a 50% markup. Using the
dmitriy555 [2]

Answer:

1. Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25

2. The change in selling price from 2018 to 2019 is $3.69 or 33.5% reduction.

3. To break-even, unit sales = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = 5,600 units

4. Units to break-even = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $125,000

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Fixed costs = $3,000

Variable costs per unit = $5

Units manufactured = 100 units

Total variable costs = $500 ($5 * 100)

Total costs = $3,500 ($500 + $3,000)

Cost per unit = $3.50

Markup percentage = 50%

Using the cost-plus pricing method, the selling price = $5.25 ($3.50 * 1.5)

b) Fixed costs per year = $150,000

Variable costs per unit = $3

Production units = 30,000

Total variable costs = $90,000 ($3 * 30,000)

Cost-based pricing with a profit margin = $3 per unit

Total costs = $240,000 ($90,000 + $150,000)

Cost per unit = $8 ($240,000/30,000)

Selling price per unit = $11 ($8 + $3)

Variable cost = $2 per unit

Production units = 65,000 units

Total costs = ($2 * 65,000 + $150,000)

= $280,000 ($130,000 + $150,000)

Unit cost = $4.31 ($280,000/65,000)

Selling price = $7.31 ($4.31 + $3)

Change in selling = $3.69 ($11 = $7.31) = 33.5%

c) Fixed costs = $500,000

Per unit costs = $75

Proposed price = $200

Contribution margin per unit = $125 ($200 - $75)

To break-even, unit sales = $500,000/$125 = 4,000 units

To realize a target return of $200,000, the unit sales = $700,000/$125 = 5,600 units

d) Kitchen and related equipment costs = $100,000

Other fixed costs per year = $50,000

Variable costs = $6 per platter

Price per meal = $10

Contribution margin per meal = $4 ($10 - $6)

Units to break-even = $50,000/$4 = 12,500 meals

Sales revenue at break-even point = $50,000/40% = $125,000

5 0
2 years ago
1 point) during a winter season at one ski resort, there are two roads from area a to area b and two roads from area b to area
miss Akunina [59]
Probability that both roads from a to b are blocked is the product of the individual probabilities, i.e.
P(~ab)=0.25*0.25=0.0625
Similarly
P(~bc)=0.25*0.25=0.0625
Probability that EITHER one or both of ab and bc are blocked is the sum of the probabilities:
P(~ab ∪ ~bc)=0.0625+0.0625=0.125
(recall that one cannot travel from a to c if either ab or bc is blocked.)

Therefore the probability that there exists an open route from a to c
= P(ac) = 1-P(~ab ∪ ~bc)
= 1 - 0.125
=0.875
5 0
3 years ago
Use the function rule to complete the table<br> -10x + y = 4
alexgriva [62]
Plug in the given numbers (x) to the equation. For example, let's take the first value it gives us. -10(-2) +y=4 20+y=4 y=-16 Then you would put that on the table, and plug in the next value(s). Hope this helped!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
30+30-2 hi brainly people and I
GrogVix [38]

Answer:

58

Step-by-step explanation:

Order of operations.

Additions and subtractions, in the order they appear, from left to right.

30 + 30 - 2 =

= 60 - 2

= 58

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joey cut a 10.5 foot length rope into 6 pieces of equal length. How long was each piece?
    13·2 answers
  • A family plans to have the hardwood floors in their square dining room re-finished, and new baseboards installed. The cost of re
    9·1 answer
  • the average speed of 10 drivers on the 405 freeway at 6 p.m. is 64 miles per hour what would the 11 drivers speed have to be to
    7·1 answer
  • A form of reasoning called _____ is the process of forming general ideas and rules based on your experiences and observations.
    6·2 answers
  • 12 is 15% of what number?
    7·1 answer
  • Honest answers please. I need to know how to do it.
    8·2 answers
  • The m∠B is two more than three times the measure of ∠C. If ∠B and ∠C are complementary angles, find the measures of both angles.
    9·1 answer
  • Jenny and her brother are arguing about who will get the larger peace of cake. They decided to have a coin toss. What is the pos
    12·2 answers
  • The value (in degrees) of each of the interior angles of a regular n-gon is represented by x. Write an inequality that describes
    14·2 answers
  • What is the following product?<br> 3√4 √3
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!