1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
2 years ago
7

Solve the following system to find the point(s) of intersection. y = x² - 2x - 3 y = 2x - 3

Mathematics
1 answer:
omeli [17]2 years ago
5 0

x=4 y=5

if we put two pharases together

the answer is as follows pic :

x=4 y=5

You might be interested in
Light travels 186,282 miles per second. How many miles will light travel in one year? (Use 365 days in a year) This unit ofdista
Phantasy [73]

Answer:

5,874,589,152,000 mi.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Animals have an exrectory system with a support structure called a
IrinaVladis [17]
<span>Animals have an excretory system with a support structure called a skeleton</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
bailey has a 72 oz water bottle that is 3/8 full, stacie has a 60 oz water bottle that is 3/5 full, tamara has a 48 oz water bot
Semenov [28]

Step-by-step explanation:

Bailey has 27 oz

stacie has 36 oz

tamara has 36 oz

tamara and stacie have the most water in their bottles

7 0
3 years ago
An icicle has a volume of 3769.91 mm if this icicle Drips at a rate of 75 mm/min How long will it take the icicles completely me
kvasek [131]

Answer:

The answer is 3,019.92 cubic millimeter

Step-by-step explanation:

take 375 plus 375 to get 750

then 3769.91 - 750 to get the 3,019.92

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help lol ............
Lyrx [107]

Answer:

1 X 16 and 8 X2

Step-by-step explanation:

1 X 16 = 16

2 X 8 = 16

3 X nothing = 16

4 X 4 = 16

5 X nothing = 16

6 X nothing = 16

7 X nothing = 16

8 X 2 = 16

etc.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me
    7·1 answer
  • What is the number has 8 zeros in it
    8·1 answer
  • Bob and Cheryl are taking a road trip that is 188.3 miles. Bob drove 5/7 of the total distance. How many miles did bob drive?
    5·2 answers
  • Really Need Help Quick Please! Must turn this in . Please show work. Brainliest answer will be awarded to quickest, correct answ
    7·1 answer
  • A reflection,rotation,translation,or dilation is called
    14·2 answers
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • What is the unit price of a granola bar if 8 granola bars cost $4.16
    8·2 answers
  • PLS HELP ME WITH THIS QUESTION :) UwU
    14·1 answer
  • Given 144= 12^2 which statement is true?<br><br> I’m I right ? If not can you correct me please
    12·1 answer
  • Can someone please help me it’s urgent
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!