1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga_2 [115]
3 years ago
7

A jacket regularly sells for $55.00. It is on sale for 25% off. What is the sale price of the jacket?

Mathematics
1 answer:
BARSIC [14]3 years ago
8 0
1/4 of 55.00 = 13.75
55.00-13.75=$41.25
You might be interested in
Which of the following points are solutions t the equation 3x - 4y - 8 = 12?
mixas84 [53]

the answer is x = 20/3 + 4/3y

how to: 3x - 4y - 8 = 12

3x = 12 + 4y + 8

3x = 20 + 4y

x = 20/3 + 4/3y

3 0
3 years ago
Solve the following system of equations
azamat

Answer:

(-3,5),(-3,-5),(3,5),(3,-5)

Step-by-step explanation:

i changed my answer :)

4 0
3 years ago
HEB has dish soap that costs $2.80 for a 12oz bottle. Fiesta has the same dish soap that costs $2.00 for a 8 oz tube.
s2008m [1.1K]

Answer:

The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.

Step-by-step explanation:

To calculate unit rate, you divide the price by the oz.

So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.

To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.

4 0
3 years ago
What is the product in simplest form.
Alex787 [66]

Answer:

a)

-  \frac{9}{22}

7 0
3 years ago
A store called Surfmania sells a $170 surfboard for 30% off. Another store, Coolwaves, sells the same surfboard but for $150, bu
Marizza181 [45]

Answer:

no se467/'%7&!&?!&$-!---;!8

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The number of fish in a lake can be modeled by the exponential regression equation y = 14.08 • 2.08x, where x represents the yea
    12·2 answers
  • I need help how many negative integer chips did you cross out. From-9-(-4)
    6·1 answer
  • Selma spent 7/10 of her allowance on a new backpack. what percent of her allowance did she spend
    8·1 answer
  • I'm not sure how to get the answer can you help me?
    7·1 answer
  • What is the inverse of the function below?
    11·2 answers
  • *20 points*
    15·1 answer
  • Tyrell is a landscape architect. For his first public project, he is asked a small scale drawing of a garden to be placed in the
    5·1 answer
  • A house blueprint has a scale of 1in : 10ft the length and width of each room in the actual house are shown in the table complet
    8·1 answer
  • Solve the equation.<br> −8(2 − x) = 4/5 (x + 43)<br> x =_____<br><br> PLZZ HELPP DUEE TODAYY
    14·2 answers
  • Wich is the solution for -7x &gt; 49 ?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!