the answer is x = 20/3 + 4/3y
how to: 3x - 4y - 8 = 12
3x = 12 + 4y + 8
3x = 20 + 4y
x = 20/3 + 4/3y
Answer:
(-3,5),(-3,-5),(3,5),(3,-5)
Step-by-step explanation:
i changed my answer :)
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.