1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MariettaO [177]
3 years ago
9

Simplify 3i (2 - 11i)

Mathematics
2 answers:
salantis [7]3 years ago
7 0
..........6i -33i^2...........
lapo4ka [179]3 years ago
6 0

Answer:

33 + 6 i

Step-by-step explanation:

3 * i * (2 - (11 * i)) =

You might be interested in
I don't understand the first one.
Mekhanik [1.2K]
No the 6 times 8 is 48 and the 9 times 12 is 108
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
a study studied the birth weights of 1,999 babies born in the United States. The mean weight was 3234 grams with a standard devi
Aleks [24]

Answer:

1899

Step-by-step explanation:

The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:

68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.

95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.

99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.

In this problem, we have that:

Mean = 3234

Standard deviation = 871

Percentage of newborns who weighed between 1492 grams and 4976 grams:

1492 = 3234 - 2*871

So 1492 is two standard deviations below the mean.

4976 = 3234 + 2*871

So 4976 is two standard deviations above the mean.

By the Empirical Rule, 95% of newborns weighed between 1492 grams and 4976 grams.

Out of 1999:

0.95*1999 = 1899

So the answer is 1899

8 0
3 years ago
A small pizza has an 8-in. Diameter a large pizza has a 15-in. Diameter. The pizzeria charges the same price per square inch for
vlabodo [156]

The cost of large pizza is $24.62, a small pizza has an 8-in. diameter a large pizza has a 15-in. diameter the pizzeria charges the same price per square inch for both pizzas and the small pizza cost $7.

Step-by-step explanation:

The given is,

                A small pizza has an 8-inches in diameter

                A large pizza has a 15-inches in Diameter

                The small pizza cost $7

Step:1

                Area of smaller pizza,

                                        Area, A_{S} = \pi  r^{2}...................................(1)

                 Where, r - Radius of small pizza

                 From given, r=\frac{d}{2}

                                         = \frac{8}{2}

                                       r = 4 inches

                  Equation (1),

                                    A_{S} = \pi  4^{2}

                                          =(3.14)(16)                             ( ∵ \pi=3.14 )

                                          = 50.24 Square inches

Step:2

              Area of smaller pizza,

                                        Area, A_{L} = \pi  r^{2}...................................(1)

                 Where, r - Radius of small pizza

                 From given, r=\frac{d}{2}

                                         = \frac{15}{2}

                                       r = 7.5 inches

                  Equation (1),

                                    A_{S} = \pi  7.5^{2}

                                          =(3.14)(56.25)                             ( ∵ \pi=3.14 )

                                          = 176.625 Square inches

Step:3

            Cost of pizza per square meter,

                                                = \frac{Cost of small pizza}{Area of small pizza}

                                                =\frac{7}{50.24}

                                                = $ 0.1393 per square meter

                Cost of Larger pizza = Area of Larger pizza × Cost per square meter

                                                = (176.625)(0.139331)

                                                = $24.62

Result:

          The cost of large pizza is $24.62, a small pizza has an 8-in. diameter a large pizza has a 15-in. diameter the pizzeria charges the same price per square inch for both pizzas and the small pizza cost $7.

         

                                             

6 0
4 years ago
Help pls!<br><br>Give some examples of taxation:​
bezimeni [28]

Answer:

IN THE EXPLANATION!!

Step-by-step explanation:

income tax. Capital gains tax is a tax on the sale of an investment, usually stocks, bonds, precious metals and property.

Payroll tax. FICA tax is a tax levied in the United States to fund Social Security and Medicare. ...

Property taxes. Most property taxes charge for both the value of the land and the value of any buildings or other improvements on the land.

Consumption taxes. A general tax refers to a tax that applies to all or most goods and services and where all are taxed at the same rate.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangle is 5 inches less than 3 times the width. The perimeter is 70 inches. Find the length and the width.
Stolb23 [73]

Answer:

Length of the Rectangle = 10 inches

and  Width = 25 inches

Step-by-step explanation:

Let the width of the rectangle  = k inches

So, the Length of the rectangle = (3k - 5) inches

Perimeter = 70 inches

Now, Perimeter of the Rectangle = 2(Length + Width)

= 2 (k + (3k-5))

⇒  2 (k + (3k-5))   = 70

or, 2(k + 3k -5) = 70   ⇒    2(4k - 5)  = 70

⇒ 8k - 10 = 70

or, 8k = 70+ 10 = 80

or, k = 80/8 = 10

So, the Length = 10 inches

Hence, Width = 3k - 5 = 3(10) - 5 = 30 - 5 = 25 inches

So, Length of the Rectangle = 10 inches

                            and  Width = 25 inches

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for x and y . 2y-7x=-9 and 4x+6=y
    12·2 answers
  • What is the circumcenter of the points (2,6), (8,6), (8,10)
    13·1 answer
  • I got letter C as my answer, is that correct?
    10·1 answer
  • Seven times a number plus the number is 24. what is the number​
    13·2 answers
  • Find the slope of (1, 2), (-1, -2). Reduce all fractional answers to lowest terms
    9·1 answer
  • Ok so my homework assignment is this ...(Circle the correct term that makes the sentence true.The (greatest ,least) of the commo
    6·2 answers
  • The cost of 9 scarves is $96.75. What is the unit price?
    8·1 answer
  • What is the quotient of 3,968 ÷ 32​
    9·2 answers
  • Name the segment parallel to the given segment for #2
    6·1 answer
  • Jim, Katrina, Larry, and Jim have all been invited to a dinner party. They arrive randomly and each person arrives at a differen
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!