Answer:
we conclude that the function is one-to-one.
Step-by-step explanation:
A function will a one-to-one function if it
- passes the vertical line test to make sure it is indeed a function, and
- also a horizontal line test to make sure it is it one-to-one.
In other words,
The function will be one-to-one if it passes the vertical line test, and also if the horizontal line only cuts the graph of the function in one place.
The reason is that there must be only one x-value for each y-value.
Given the function

Have a look at the attached graph.
- The red portion represents the graph of the function
.
- The green portion represents the graph of x=2 which is basically a vertical line test. Vertical line indicates that it cuts the cuts the graph of the function in one place. So it is clear that
is indeed a function.
- The blue line represents the graph of y=9, which is basically a horizontal line test. Horizontal line indicates that it cuts the cuts the graph of the function in one place. So it is clear that
is a one-to-one function, as there is only one x-value for each y-value.
Therefore, we conclude that the function is one-to-one.
If something costs $28<span> and is on sale for </span>18<span>% off, then how much would it cost?
</span>
5.04 U.S. dollars
Answer:
Taybrownies1359Step-by-step explanation:
np
Answer:
m=25w+80
Step-by-step explanation:
m=money
w=weeks
280-130=150
150/6=25 this is how much she earns per week
25*2=50 this is how much she earned in two weeks
130-50=80 this is how much she had before she worked
m=25w+80
plug in to check:
(25*2)+80=130
(25*8)+80=280