1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
1 year ago
7

Write a linear function of f with f(-3)=-2 and f(-2)=3

Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]1 year ago
5 0

Answer:

y=5x+13

Step-by-step explanation:

when x=-3, y=-2, and when x=-2,  y=3. we know that every time x increases by 1, y also increases by 5. This means that the slope is 5. to find the y-intercept, we need x to be 0. to find that, increase x by 2. if x increases by 2, then y would also increase by 10. add 10 to 3 and add 2 to -2 to get x=0 and y=13. the coordinates would be (0,13). the y-intercept is 13. now that we have enough information, we can conclude that y=5x+13. To check your answer, plug in the values for x.

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST!
Alenkinab [10]

Answer:

Global prevalence among adults (the percent of people ages 15-49 who are infected) has leveled since 2001 and was 0.8%in 2018 (see Figure 1).

There were 37.9 millionpeople living with HIV in 2018 (see Table 1), up from 31.7 million in 2010, the result of continuing new infections and people living longer with HIV. Of the people living wi...

Although HIV testing capacity has increased over time, enabling more people to learn their HIV..

7 0
3 years ago
Find the length of each arc
zaharov [31]
270(pi/180)=3pi/2=theta
theta*radius=arc length
(3pi/2)(14)=65.9734 yds
5 0
3 years ago
If three parallel lines are cut by a transversal and one angle is measured to be 90 degrees, what can be said of the remaining?
V125BC [204]

Answer: A. There all 90 degrees


Step-by-step explanation:

Given: Three parallel lines are cut by a transversal and one angle is measured to be 90 degrees.

We know that if two lines cut by transversal the following pairs are equal:

  • Vertically opposite angles.
  • Corresponding angles.
  • Alternate interior angles.
  • Alternate exterior angles.

If one angles measures 90°, then its supplement would be 90°.

Then by using above properties , we will get measure of all angles as 90°.



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of a classroom space per student varies inversely with the number of students in the room. When there are 15 students i
BabaBlast [244]
You would times 20 and 15 to get 300 and then divide 300 by 25 to get 12

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
According to the food label on a box cookies, each box has 16 servings and each serving contains 4 cookies. The weight of the bo
Inessa [10]

Answer:

1/128 kilograms.

Step-by-step explanation:

First, multiply 16 and 4 to get 64. Since the weight of the box is 1/2 (or 0.5), so we have each cookie's weight at 1/128. Please mark this "brainliest" (the crown) if you like this answer!

also i am 100% sure its the answer i got this answer right in my test!

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equations:<br><br> x - 3y = - 4<br> 2x - 6y= 6
    7·1 answer
  • Hey, can yall help me with this question?
    13·1 answer
  • Stewart has a home-based business putting on children’s parties. He charges $60 to design the party and then $6.00 per child. Wr
    11·2 answers
  • What is 25 dived by 9
    12·1 answer
  • Can someone please help me to find the answer for the equation 4r^2-8r+3 with area model
    13·1 answer
  • What is the equation for x?.<br> 4x+19=26-3x
    9·2 answers
  • To order tickets online to a hockey game, there is a processing fee plus the cost per ticket. The cost for 5 tickets is $174.45.
    12·1 answer
  • An animal gained 2 kilograms steadily over 10 years what is the unit rate kilograms per year
    15·2 answers
  • Mr. Smith bought 14 donuts for his family. His receipt shows that he spent $8.50 on glazed donuts and donuts with sprinkles. Gla
    15·1 answer
  • A truck can be rented from Company A for $100 a day plus $0.40 per mile. Company B charges $20dayplus $0.90 per mile to rent the
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!