1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ryzh [129]
2 years ago
7

PLsss HELP IN NEED HELP ASAP

Mathematics
2 answers:
Mashutka [201]2 years ago
6 0

Answer:

this video may be helped to u

Step-by-step explanation:

https://youtu.be/3FMWXYebxL4

sergey [27]2 years ago
4 0

Answer:

Multiply to clear any fractions or decimals.

Simplify each side by clearing parentheses and combining like terms.

Add or subtract to isolate the variable term—you may have to move a term with the variable.

Multiply or divide to isolate the variable.

Check the solution.

Step-by-step explanation:

yes

You might be interested in
Lines Line A E and Line G H are parallel in the image below. The image will be used to prove that the sum of the measures of the
Ymorist [56]

Answer:

C - A AND H ARE CONGRUENT

Step-by-step explanation:

h and g are both 45 degrees and so is A. it should be this answer

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZZ HELP WILL MAKE BRAINLY
attashe74 [19]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

To divide 364 into two parts in the ratio 15:11, add 15+11 to get 26. Now divide 364 by 26 to get 14. This counters 14 for each part, and we have 26 parts. If each part is x, and x=14, x times 15 will equal 15x=210, so the first number is 210. x times 11 will equal 11x=154, so the second number is 154. 210-154=56, so the first number is 56 bigger than the second.

4 0
3 years ago
It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
AnnyKZ [126]

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to know if it’s A B C OR D
Liula [17]

SOLUTION

Consider the property, opposite angle of a cyclic quadrilateral are supplementary

hence

\angle NMP+\angle NOP=180^0

Recall that

\begin{gathered} \angle NMP=\angle M=(8x-24)^0 \\ \text{and } \\ \angle NOP=\angle O=(4x)^0 \end{gathered}

Hnece, we have that

\begin{gathered} \angle M+\angle O=180^0(opposite\text{ angles of a cyclic quadrilateral)} \\ (8x-24)^0+4x^0=180^0 \end{gathered}

Then

\begin{gathered} 8x-24+4x=180 \\ 8x+4x-24=180 \\ 12x-24=180 \\ \text{Add 24 t o both sides } \\ 12x-24+24=180+24 \\ 12x=204 \\ \text{divide both sides by 12} \\ \frac{12x}{12}=\frac{204}{12} \\ \text{Then} \\ x=17 \end{gathered}

Hence

x=17

Since

\begin{gathered} \angle NOP=(4x)^0 \\ \text{substitute the value of x, we have } \\ \angle NOP=4\times17=68^0 \\ \text{Hence } \\ \angle NOP=68^0 \end{gathered}

Therefore

The measure of angle NOP is 68⁰

Answer; 68⁰ (The fourth Option )

5 0
2 years ago
Solve these 3 questions.
BaLLatris [955]

Answer:

1. x = 13

2. x=17

3. y= 34

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • point-slope form of the equation of the line with m = 7 that passes through the point (1, negative-2).
    10·1 answer
  • Pick the expression that matches this description:
    12·1 answer
  • Can someone please help me with this it’s a test
    12·1 answer
  • 3.
    7·1 answer
  • Help!! It’s much appreciated in this time
    6·1 answer
  • A class party was attended by 80% of the students. If there are 60 students in the class, how many attended the party?​
    7·2 answers
  • Plz answer correctly for brainlest, find the mean
    5·2 answers
  • Questions 6,7 please help!
    14·1 answer
  • The baker needs 5/8 cup of raisins to make 1 batch of cookies. How many cups of raisins does he need to make 7 batches of cookie
    12·1 answer
  • Solve the inequality 16
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!