1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fiasKO [112]
2 years ago
9

Read the following description of a

Mathematics
1 answer:
Annette [7]2 years ago
3 0

Answer:

\sf a = \boxed{\bf 1}  \ n+ \boxed{\bf 3}

Explanation:

\sf \underline{rate} \ = \ \sf \dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1} \   = \  \dfrac{rise}{run}  \ = \  \dfrac{11-10}{8-7}   \ = \  \underline{1}

<u>Equation</u>:

\Rightarrow \sf a - a1 = m(n - n1)

\Rightarrow \sf a - 10 = 1(n -7)

\Rightarrow  \sf a = n - 7 + 10

\Rightarrow \sf a = n + 3

You might be interested in
Graph the system of equations on your graph paper to answer the question. {y=−x+3
makkiz [27]
The answer is (x, y) = (-1, 4) hope this helped

5 0
3 years ago
A single six-sided die is rolled twice. What is the probability of rolling an odd number on the first roll and an even number on
viktelen [127]
1/2 I’m just doing this answer because I need to finish setting up the account so it’s wrong my bad
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Figure b is a scaled copy of figure a. help?
Natalka [10]
The scale factor is 4 because if you multiply 4 to all the number on figure A it will equal to figure Bs numbers(sorry if it doesn’t makes sense)
4 0
3 years ago
Rylee is baking cupcakes for a bake sale. She spends $35 on supplies and she plans to sell the cupcakes for $2.50 each. How many
Setler [38]

Answer:

44 cupcakes

Step-by-step explanation:

Since she spent $35, and she wants to profit $75, she needs to make $110.

110/2.5 = 44

6 0
3 years ago
The squirrels in our yard love black walnuts. 8% seem to prefer storing walnuts in our garage and 10% prefer to store them in ou
tatyana61 [14]
The answer is B, 14%
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the x-coordinate of the solution to the system of equations?<br> {3x+2y=3<br> 2x−2y=7
    11·1 answer
  • 3^5 * 9^5 = 3^n<br> Find n please
    12·1 answer
  • 58×62 without actual multiplication​
    5·2 answers
  • Can someone help plsss!
    11·2 answers
  • Pleaseee answer correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • There is a study on exercise and health: a group of women who have been exercising regularly for 5 years are grouped and given a
    7·2 answers
  • NEED HELP ASAP If f(x) = -9x -1 find the dependent variable if the independent value is 2
    12·1 answer
  • En un hospital el 30 % de los pacientes que acuden de manera diaria presentan problemas cardíacos. Si un día acuden al hospital
    5·1 answer
  • Which represents discrete data? Question 17 options: A) The price of hamburger meat per pound B) The volume of water in a swimmi
    15·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!