1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yawa3891 [41]
2 years ago
8

14 friends go out for dinner and the bill for food and drink comes to £130. The friends decided to add a 5% tip on the top of th

is total. If they divide this expense equally between them, How much does each friend pay?
Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]2 years ago
4 0

The amount each friend does pay is £9.75

<h3>How to calculate the pay of each friend using fractions and arithmetic operations?</h3>

We are going to find 5% of the total amount paid and divide it by the numbers of all the friends to determine the amount paid by each one of them.

From the given information:

  • The 5% of 130 = £6.5
  • Total amount paid = £130 + £6.5 = £136.5

Therefore, the cost of each friend is = \dfrac{136.5}{14}

The cost of each friend = £9.75


Learn more about fractions here:

brainly.com/question/78672

#SPJ1

You might be interested in
A large spherical structure has a 37.5-foot radius. The sphere is covered with panels. If each panel has an area of about 49 ft2
Citrus2011 [14]

Answer:

Option (1)

Step-by-step explanation:

Radius of the spherical structure = 37.5 feet

Surface area of each panel = 49 square feet

Sphere is covered with panels.

Therefore, area of the panels needed = \frac{\text{Total surface area of the sphere}}{\text{Area of one panel}}

Surface area of the sphere = 4πr²

Here 'r' = radius of the sphere

For a sphere having radius 'r' = 37.5 feet,

Surface area of the sphere = 4π(37.5)²

                                             = 17671.5 feet²

Number of panels required to cover the sphere = \frac{17671.5}{49}

                                                                                = 360

Therefore, Option (1) will be the answer.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A guy walks in the store and steals 100 without the owners knowledge. He comes back 5 minutes later and buys 70 dollars worth of
ehidna [41]
Assuming the question is how much did he lose, it's $100. If we assume he started with $500 in his register, the original $100 stolen lowers it down to $400. The guy buying $70 worth of stuff puts it back to $470 in the register, but now with $70 less merchandise, so he lost $30 in cash and $70 in merchandise.
6 0
3 years ago
Keshawn bought 16 chicken wings for $28.80. How much would it cost for 9 wings?
aleksley [76]

Answer:

Step-by-step explanation:

I'm assuming this is linear and that there is no special on a larger order of wings. To find the unit price of each piece, divide $28.80 by 16 to get that each piece cost $1.80 (that's a lot for a single chicken wing. That better be one BIG chicken...). To find the cost of 9 wings, multiply 9 by $1.80 to get $16.20

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jared is mailing 10 packages.The line plot shows the weight of the packages please help! ​
dezoksy [38]

Answer:C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find the values of x and y.
timurjin [86]

Answer:

x= 38

y= 71

Step-by-step explanation:

The triangle shown in the figure is an isosceles triangle, a triangle having two sides equal.

The two sides marked with a "dash" are said to be equal.

<h3 /><h3><u>STEP I:</u></h3>

If we label off the triangle as ABC with AD being the extended length (containing 108°).

We'll get,

AB = AC

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

<h3 /><h3><u>STEP II:</u></h3>

*Property*

<em>"</em><em>I</em><em>f</em><em> </em><em>two</em><em> </em><em>sides</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>triangle</em><em> </em><em>are</em><em> </em><em>equal</em><em> </em><em>their</em><em> </em><em>corresponding</em><em> </em><em>base</em><em> </em><em>angles</em><em> </em><em>are</em><em> </em><em>equal</em><em> </em><em>too</em><em>.</em><em>"</em>

=> <u>∠BAC = ∠BCA </u> . . . . (¡)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

<h3 /><h3><u>STEP</u><u> </u><u>III</u><u>:</u></h3>

From the figure, ∠BCA is equal to y.

*Property*

<em>"</em><em>Two</em><em> </em><em>angles</em><em> </em><em>on</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>straight</em><em> </em><em>line</em><em> </em><em>sum</em><em> </em><em>up</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>180</em><em>°</em><em>"</em>

∠BAC can be found out by subtracting 109° from the straight angle (180°).

=> ∠BAC = 180 - 109

=> <u>∠BAC = 71°</u>

Substituting these values in eqn. (¡):

71 = y

Hence, the value of y is 71°

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

<h3 /><h3><u>STEP</u><u> </u><u>IV</u><u>:</u></h3>

*Property*

<em>"</em><em>The</em><em> </em><em>exterior</em><em> </em><em>angle</em><em>(</em><em>angle</em><em> </em><em>on</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>extended</em><em> </em><em>side</em><em>)</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>triangle</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>equal</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>sum</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>it's</em><em> </em><em>interior</em><em> </em><em>opposite</em><em> </em><em>angles</em><em>.</em><em>"</em>

Here,

  • Interior angles = x and y (= 71)
  • Exterior Angle = 109°

=> 109 = x + 71

=> 109 - 71 = x

=> x = 38°

Hence, the value of x is 38°.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Need 78 pieces of wood 29 cm long. Boards are 6 m long. How many boards are needed?
    15·1 answer
  • If f(x) = 5x + 40, what is f(x) when x = –5?<br><br> –9<br> –8<br> 7<br> 15
    8·2 answers
  • The bake sale earned 83.48 dollars during the 4 hours it was open what is the unit rate
    6·1 answer
  • What is f(-8) equal to......Please correct​
    15·1 answer
  • What is 85 percent as a decimal and fraction
    10·2 answers
  • Solve the equation:<br><br> a+20=11
    10·2 answers
  • How to solve this it says solve 6!
    10·1 answer
  • Trig Help!!
    8·1 answer
  • Help me with this please <br> !!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • Can someone pls help with these geometry questions, it’s urgent.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!