1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
2 years ago
8

The equation below describes a circle. what are the coordinates of the circle?

Mathematics
2 answers:
balu736 [363]2 years ago
6 0

Answer:

center = (-5, -7)

radius = 21

Step-by-step explanation:

<u>Equation of a circle</u>

(x-a)^2+(y-b)^2=r^2

where:

  • (a, b) is the center
  • r is the radius

Given equation:

(x+5)^2 + (y+7)^2 = 21^2

Comparing the given equation with the standard equation of a circle:

  • center = (-5, -7)
  • radius = 21
Softa [21]2 years ago
4 0
Coordinates: (-5,-7)
You might be interested in
Nolan and his children went into a grocery store and he bought $8 worth of apples
goldfiish [28.3K]

Nolan and his children bought fruits (Apples and bananas) worth $8.

Cost of each apple and bananas are $2 and $0.40 respectively.

Let the number of bananas he bought = y

And the number of apples = x

Therefore, cost of the apples =$2x

And the cost of bananas = $0.40y

Total cost of 'x' apples and 'y' bananas = $(2x + 0.40y)

Equation representing the total cost of fruits will be,

(2x + 0.40y) = 8

10(2x + 0.40y) = 10(8)

20x + 4y = 80

5x + y = 20 --------(1)

If he bought 5 times as many bananas as apples,

y = 5x ------(2)

Substitute the value of y from equation (2) to equation (1),

5x + 5x = 20

10x = 20

x = 2

Substitute the value of 'x' in equation (2)

y = 5(2)

y = 10

Therefore, Nolan bought 2 apples and 10 bananas.

Learn more,

brainly.com/question/14951851

8 0
3 years ago
What's the simplest form of 72/75
Kruka [31]
72/75 in the simplist form is a 24/25 as 3 is the only the number that divides into them both for an whole answer
8 0
4 years ago
A company has fixed operating costs of $2,137.00 per month with a production cost of $15.15 per unit. If each unit brings $33.09
vampirchik [111]
Y=2,137.00-(15.15*X)+(33.09*X)

Its simple arithmetic when you get down to it. The $2,137 won't change because it is the base rate per month, meaning even if they don't make any units they will still earn that much in the month. You subtract from that the cost to make a unit, in this case it is $15.15 per unit, so you multiply the cost by number of units to get the month's total costs. Then add the total month's profits by multiplying the number of units by the profits of one unit.
8 0
4 years ago
What is the property of 3m x 1 =3m
Kipish [7]

Answer:

Assuming this is for a Conic Section. There is no property as it does not match a conic section.

8 0
2 years ago
A 12 pack of soda cost $5.40. What is the cost per can?
Agata [3.3K]

Answer:0.45

Step-by-step explanation

Divide 5.40 by 12 and it gives you 0.45

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • store announced that their $500 appliances were on sale for $475 what is the percent discount on the appliances
    5·1 answer
  • 6. There are 90 seats in the school auditorium. The school had a sold out show of their play last weekend, and made $315. The co
    11·1 answer
  • Ms. Troy would like you to make a copy of an outfit that she owns and really likes—a sleeveless dress with a short-sleeve jacket
    7·1 answer
  • X+Y=100<br> 4.5X+20Y=822<br> Elimination, graphing,and substitution methods.
    8·1 answer
  • We want to find the zeros of this polynomial <br> Graph the zeros
    5·1 answer
  • The following table shows scores obtained in an examination by B.Ed JHS Specialism students. Use the information to answer the q
    15·1 answer
  • Equation that equal -5
    6·2 answers
  • 4. There are seven days in a week. How many days are there in 16 weeks?
    14·1 answer
  • José’s mother is trying to decide whether or not she should buy a 12-ounce package of coffee on sale for $7.50. She knows that s
    10·1 answer
  • Pedro's parents agreed to let him get a dog as long as he pays
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!