1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
3 years ago
15

Matt plans to put concrete on a rectangle portion of his driveway. The portion is 8 feet long and 4 inches high. The price of co

ncrete is $98 per cubic yard. The total cost of the concrete Matt needs is $58.07. Which of the following is closest to the width of the portion of the driveway on which Matt plans to concret? [1 foot = 12 inches; 1 yard = 3 feet] A)0.5feet B)1.5feet C)3feet D)6feet
Mathematics
1 answer:
Snowcat [4.5K]3 years ago
3 0
The answer is d. 6 feet
You might be interested in
What is 72.1 repeating as a fraction? Simplified.
Viefleur [7K]
The answer is quite simple after looking at it. 0.1 is a tenth. 72 is a whole number, so you would have 72 1/10.   1/10 is a tenth and 72 is still the whole number.
6 0
3 years ago
Sandy had $4.66 in a jar. She then took three $1 bills and 1 dime out of the jar. How much money is in the jar now?
serg [7]

Answer:

$3.56

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help With this Question ( The Question is EZ im just tired )<br> Will mark brainliest
dlinn [17]

Answer:

put the right point at 80,12 and put the point on the left at 0,0

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Multiple choice questions will mark brainlist answer asap
Vesna [10]
11, -8, and 7 are the answers...

Please mark as brainliest... I really need it...
3 0
3 years ago
Which exponential equation is equivalent to the logarithmic equation below? log 478= a
marta [7]
\hbox{if } \log_x y=z \hbox{ then } x^z=y \\ \\&#10;\log 478=a \\ \downarrow \\&#10;\log_{10} 478=a \\ \Downarrow \\ \boxed{10^a=478}

The answer is A.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Doctor better than teacher debate<br>​
    10·1 answer
  • I certain brand of coffee comes into sizes a 10.5 ounce package cost $3.24 I 30.6 ounce package cost $9.88 find the unit price f
    12·1 answer
  • Create an expression to find the time for the given distance and rate, and find the value of the expression. d=315 kilometers; r
    11·1 answer
  • What is the multiplicative inverse of −9?
    5·1 answer
  • A particular amusement park ride will make 156 revolutions in 180 sec at this rate how many revolutions will it take to make 2 m
    12·1 answer
  • Match the function with its graph.
    5·1 answer
  • Factor the expression using the GCF.<br><br> 26x - 13
    10·2 answers
  • Would the hypotenuse of a right triangle with a vertical length of 6 and a horizontal length of 10 have the same slope as the hy
    7·1 answer
  • Whats the answer giving brainliest :)&gt;.
    12·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!