1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Salsk061 [2.6K]
2 years ago
10

In a P.7 class, 20% of the boys were absent for the Mock Examinations, of the remainder of the boys were present Find the fracti

on of the girls in the class.​
Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]2 years ago
7 0
Fine the fraction of the girls class absent examination
You might be interested in
A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
Eduardwww [97]
31.45/5= 6.29 each is the answer
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Is grade level qualitative or quantitative?
Tanya [424]
It would be quantitive I believe
8 0
3 years ago
Name the set(s) of numbers to which -10 belongs.
NeX [460]
-10 belongs to integers, rational numbers, and real numbers.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Photo attached <br><br> A. -2<br> B. -1<br> C. 1/-2<br> D. 1/2
kifflom [539]

Step-by-step explanation:

(X1,Y1) = (-2,2)

(X2,Y2) = (0,1)

• Find slope.

m = (Y2 - Y1)/(X2 - X1)

m = (1 - 2)/(0 - (-2))

m = -1/2

The answer is C.

6 0
1 year ago
Solve the absolute value equation. <br><br>|x| = –15
lisov135 [29]
|x|=-15\ \ FALSE\ x\in\O\\\\because\ |x|\geq0\ for\ every\ x\in\mathbb{R}.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Write another division problem that has a quotient of 3 and a remainder of 28
    9·2 answers
  • Where do the graphs of the lines for the equations y = 4 and y = 5 intersect? (5, 4)?
    10·1 answer
  • I NEED HELP NOW PLEASE!!!!!
    9·1 answer
  • Find an equivalent ratio to 6:8.
    10·1 answer
  • A six feet-tall person is standing next to a flag pole.The person is casting a shadow 1 1/2 feet in length,while the flagpoleis
    11·1 answer
  • The Average cost of a long distance call in the USA was 31 cents per minute in 1978 and 8 cents in 2008. Find the approximate pe
    10·1 answer
  • The fabric costs$14.00 per yard. If you buy 5 yards or more, you can get 20% off. How much would give yards costs on sale?
    11·1 answer
  • Need help asap!!!! need answers
    6·1 answer
  • Which quadratic function is represented by the graph?
    8·1 answer
  • What is the value of the rational expression when x = 2?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!