1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
2 years ago
11

What value of x makes this proportion true? 36/48 = x/24

Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]2 years ago
8 0

Answer:

18

Step-by-step explanation:

18/24 is a 1/2 reduction from 36/48.

3/4 is simplest form.

You might be interested in
How many times does 36 go into 83
lana66690 [7]
36 goes in 83 two times
5 0
2 years ago
What does it take to become a boxer?
Murljashka [212]

Answer:

you have to have a fighting spirit

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help it's due today!!
allochka39001 [22]

Answer:

can you like zoom the question because i cannot find it.

5 0
2 years ago
Find the equation of a line passing through the points (2,1) and (5,10) in slope intercept form.​
guajiro [1.7K]

Answer:

y=3x-5

Step-by-step explanation:

Slope intercept form is y=mx+b

m represents slope

b represents y-intercept

In the picture, 3 replaces m, so 3 is the slope of the line.

When (2,1) and (5,10) are graphed, the line intercepts -5 on the y axis.

-5 is the y-intercept.

So, (2,1) and (5,10) in slope-intercept form is y=3x-5

4 0
2 years ago
(01.02 MC)which value is equivalent to 8x4x2
posledela

Answer:

64

Step-by-step explanation:

Multiplication

8 * 4 = 32

32* 2 = 64

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help!!! Thank you!!!
    9·1 answer
  • The length of a rectangle is 4 ya more than twice the width x. The area is 510 yd^2. Find the dimensions of the given shape
    9·1 answer
  • Daniel worked for 2 1/3 hours and earned $18.20. How much would he make if he worked for 5 1/4 hours? Enter your answer in the b
    11·2 answers
  • Can someone help me out please!
    13·1 answer
  • Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for a game controller at Electronics Plus
    7·2 answers
  • Determine the slope of the line that passes through the points:
    14·1 answer
  • PLZZZZZ HELP MEEEEEEEE
    14·1 answer
  • Can anyone help me do this
    9·1 answer
  • Work out 7/10 + 8/15 is. Give your answer as a mixed number in its simplest form.
    10·2 answers
  • Kayla finds some nickels and pennies in her change purse. how much money (in dollars) does she have if she has 110 nickels and 9
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!