1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oduvanchick [21]
2 years ago
5

Question 7(Multiple Choice Worth 1 points)

Mathematics
1 answer:
svetlana [45]2 years ago
6 0

4² is simplified expression for  \frac{4^{4} 4^{3} }{4^{5} }.

<h3>What is Indices?</h3>

Index (indices) in Maths is the power or exponent which is raised to a number or a variable.

Here, Given expression = \frac{4^{4} 4^{3} }{4^{5} }

\frac{4^{4} 4^{3} }{4^{5} } = \frac{4^{4+3} }{4^{5} }

      = 4⁷/4⁵

      = 4⁷⁻⁵

      = 4²

Thus, 4² is simplified expression for \frac{4^{4} 4^{3} }{4^{5} }.

Learn more about Indices from:

brainly.com/question/24700530

#SPJ1

You might be interested in
Find the value of 7 + b when b= 15.<br><br> Help ?
Lisa [10]

7 + b

= 7 + 15

= <u>22</u>

<u>hope</u><u> </u><u>it</u><u> </u><u>helps</u><u>!</u>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A single die is rolled twice. Find the probability of rolling a 3 the first time and a 2 the second time
mart [117]
I would love to help but what’s the question to this problem
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What decimal number does point A on the number line below represent? A vertical number line is shown from negative 2.00 to 0 to
r-ruslan [8.4K]

Answer:

-.75

Step-by-step explanation:  hope this also helps

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What's the value of 8 + (-7)
Maru [420]

Answer:

the answer is 1

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?
My name is Ann [436]

Answer: $8.60

Step-by-step explanation:

1 pint = 0.5 quart

12 pint = 6

51.6/6 = 8.6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What 946 x 1367 = what
    12·2 answers
  • What equation represent the relationship between a and b show in the table ?
    14·2 answers
  • Please answer asap (don't need explanation)
    15·1 answer
  • Which inequality represents the values of that ensure triangle exists? a triangle with these side lengths: AC = 18 units, BC = 6
    7·1 answer
  • Slice for x: -2x + 5 &lt; 7
    15·2 answers
  • 6TH GRADE MATH!!! I NEED HELP ASAP
    11·2 answers
  • Find the LCM of 8, 12, and 26
    9·1 answer
  • When Earth, the moon, and the sun align, which order would lead to a solar eclipse?
    6·1 answer
  • Isaac applied the steps below to find the product of (4.2)(–5.4). Step 1: (4.2)(–5.4) = (–5.4)(4.2) Step 2: = (–5.4)(4) + (–5.4)
    14·1 answer
  • If ⅙ of a roll of wallpaper covers ¼ of the wall. How many rolls of paper are needed to cover 4 walls?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!