1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
2 years ago
11

A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?

Mathematics
1 answer:
telo118 [61]2 years ago
5 0

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

unit price = price of carton / number of eggs

unit price = $1.92/12

unit price = $0.16

You might be interested in
James swam 3 and 1/3 miles. For 2/6 of his swim he did the backstroke. How many miles did he swim the backstroke?
aksik [14]

Answer:i believe thats only a third of a mile


Step-by-step explanation:

if you have the both take on the same denominator the 3 miles would be 3/3 and then it would be 6/6 and the 1/3 mile would become 2/6 hope i helped

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Drive 1,800 mi in 30 h
ella [17]
<span>1800 mi / 30 hr = 60 mi/hr


hope that helped</span>
6 0
3 years ago
What is the equation of a line that passes through (7,8) and has a slope of -3
Komok [63]
It is helpful to first plug this in to point-slope form (note that there are other ways to do this).

Using the form y-y_1 = m(x-x_1), you get y-8=-3(x-7). You can simplify this to get y = -3x+29.

Answer choice A
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5th grade math. Correct answer will be marked brainliest. Which boxes go where?
loris [4]

Answer:

.46 x 14 = 6.44

46 x 1.4 = 64.4

46 x 14 = 644

4.6 x 14 = 64.4

46 x .14 = 6.44

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify (3 + 2i)(7 − 5i).
erma4kov [3.2K]
Rule needed: i^2 = -1
Standard form a + bi

(3 + 2i)(7 - 5i) FOIL
3 * 7 = 21
3 * - 5i = - 15i
2i * 7 = 14i
2i * -5i = - 10i^2 = - 10 * -1 = 10
Putting it all back together.
31 - i
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to estimate the sum of 87+30
    14·1 answer
  • Factoring a quadratic with leading coefficient greater than 1 <br><br><br> 2y^2+17y-9
    12·1 answer
  • Is 12, 13 or 14 a solution of the inequality 4x&gt;52?
    6·1 answer
  • Write 14.2% as a decimal.
    9·1 answer
  • 2 Points
    14·1 answer
  • The slope of line m is 7/8. If n⊥m, what is the slope of line n?
    5·2 answers
  • Neeed Help plz ??? Someone help me out
    7·1 answer
  • Please answer this!!!<br> (correctly)
    14·2 answers
  • Im off this app bye have a nice weekend ty for all the people that helped me .
    11·2 answers
  • Somebody help please
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!