1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
1 year ago
11

A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?

Mathematics
1 answer:
telo118 [61]1 year ago
5 0

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

unit price = price of carton / number of eggs

unit price = $1.92/12

unit price = $0.16

You might be interested in
What is 3 times as many as 4
HACTEHA [7]

Answer: 12

Step-by-step explanation:

3 x 4 = 12

8 0
2 years ago
Maths help please!!!!!! PART B ONLY
andreyandreev [35.5K]

Answer:

19.37.

Step-by-step explanation:

Integrating the  function we get

x^4/4 - 5x^3/3 + x^2 + 8x

Area under the curve from x = -1 to x = 0

= (-1)^4/4 - 5(-1)^3/3 + (-1)^2 - 8

= 5.083

In a similar way we calculate area from 0 to 2

this = 10.667.

Total = 15.75.

Now we subtract 12.13 to get the area  from x = 2 to x =p.

= 15.75 - 12.13 = 3.62

So total shaded area = 15.75 + 3.62

= 19.37.

5 0
2 years ago
The net of the figure shown is made of which set of
vodka [1.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

The sides of the base are each 5 inches. We see 4 right angles so that we are dealing with a square.

The triangles look to be isosceles. In any event there are 4 of them. So the answer is the 3rd one down.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
. Зn – 1 = 8<br> Pls tell me what n equals lol
Naddika [18.5K]

Answer:

Зn – 1 = 8

3n=9

n=3

Hope This Helps!!!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
1/3 How many minutes does April jump rope 1 day? 1 week. Please tell the answer for 1 day and 1 week
Pani-rosa [81]

Answer:

1/3

i don't know laughing out loud

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Which product is negative?
    15·1 answer
  • How to solve for x and y
    6·1 answer
  • NEED HELP. WILL MARK BRAINLIST. DO NOT SPAM
    11·1 answer
  • The equation of line l is -3y+4x=9 Write the equation of a line that is parallel to line l and passes through the point (-12,6).
    12·1 answer
  • Helpp!!
    7·2 answers
  • I neeed helppppppppppp
    11·2 answers
  • Javon is helping his dad build a tree house. He has a piece of trim that is 11 feet long.
    13·1 answer
  • Please help <br> Worth 20 points <br> Show the work
    13·1 answer
  • The graph of the function g(x) = -x is shown on the grid below.
    9·1 answer
  • The measure of central angle xyz is radians. What is the area of the shaded sector? 32 85 96 256.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!