1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
2 years ago
11

A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?

Mathematics
1 answer:
telo118 [61]2 years ago
5 0

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

unit price = price of carton / number of eggs

unit price = $1.92/12

unit price = $0.16

You might be interested in
What is the measurement of F?
Norma-Jean [14]
44 degrees is the answer
5 0
3 years ago
How would you put 0.1, 8/7, -1, 2/3, and 0.05 in least to greatest<br>​
tester [92]

Answer:

Step-by-step explanation:

-1  

0.1

.66

1.14

by the numbers it woud be

-1

0.1

2/3

8/7

7 0
3 years ago
What is missing for the following quantity to be true? 3x + 4y + 7a = 4y + 3x + __
Alex
The answer to your question is 7a.

4 0
3 years ago
Need help solving this please
Aloiza [94]

Answer:

A) x=39

Step-by-step explanation:

117 = 3x

117 divided by 3 = 39

3x = 117

3(39) = 117

117 = 117

A) x = 39

4 0
3 years ago
Chad gets an annual salary of 25,000. He and his family spend 3500 per year on food. What percent of his salary is spent on food
Advocard [28]

Answer:

\frac{x}{100} x 25000 = 3500

x x 250 = 3500

x = 3500/250

x = 350/25

x = 14%

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph below could be the graph of which exponential function?
    10·2 answers
  • The number of deaths by road as recorded in a country is 2 per 50,000 of the population. Find the probability that in a town of
    13·1 answer
  • Someone answer this please
    12·1 answer
  • Suppose that Upper X has a discrete uniform distribution f left-parenthesis x right-parenthesis equals StartLayout left-brace1st
    5·1 answer
  • Sarah earns $525 more than Andrew each month. They spend $1250 a month and save the rest. Sarah does not have any savings at fir
    9·1 answer
  • FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST
    6·2 answers
  • 4, 6, 9, ... find the 7th term.​
    6·1 answer
  • HELPPPP I NEED HELPPPPP
    10·2 answers
  • Can someone help me with this? It’s due soon <br> -I’ll give brainliest
    11·1 answer
  • The value of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7B6%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt{6}" alt="\sqrt{6}" align="absmiddle
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!