1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
musickatia [10]
2 years ago
11

Please help. I need to know if the sequence is arithmetic

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]2 years ago
6 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

there is a common difference between consecutive terms , that is

20 - 13 = 27 - 20 = 34 - 27 = 7

this indicates the sequence is arithmetic with common difference d = 7

You might be interested in
Jakob is asking to simplify the expression -3a + 4b + 5a + (-7b).
garik1379 [7]

Answer:

B. Commutative

Step-by-step explanation:

He can do that because it's a sum

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the scale factor of the two triangles below?
irina [24]
The correct answer is:  [A]:  " \frac{3}{4} " .
______________________________________________________

<u>Note</u>:  "3/4"  =  "6/8"  =  "15/20" .
______________________________________________________
8 0
3 years ago
Colin’s piano lesson is 45 minutes, or 3/4 of an hour, long. If he practices 6 different songs and spends an equal amount of tim
frosja888 [35]

Answer: \frac{1}{8} hour

Step-by-step explanation:

Given: The total time Collin spent on 6 songs =\frac{3}{4}\text{ hour}

Now, the fraction of an hour does he spend practicing each song is given by :-

\frac{\text{Total time taken}}{\text{Total songs}}=\frac{\frac{3}{4}}{6}=\frac{3}{4\times6}=\frac{1}{8}\text{hour}

The fraction of an hour does he spend practicing each song=\frac{1}{8}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for a 14 oz bag of Lays Potato Chips that costs $3.25.
Ronch [10]
The unit rate is 14 over 3.25 then get 1oz then divide by 3.25
4 0
4 years ago
List some values that would make this inequality -2x&gt;10
aleksklad [387]

Answer:

-6,-9,-20,-25.

Step-by-step explanation:

You need to multiply a negative to make it positive as a negative multiplied by a negative equals a positive. But anything besides -1,-2,-3,-4,-5 and all positves can be placed.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the smallest natural number that 2, 10, 14, and 36 will divide evenly?
    10·1 answer
  • Help me please 15 points answer
    6·1 answer
  • Denzel is comparing websites for downloading music. One charges a $5 membership fee plus $0.50 per song. Another charges $1.00 p
    9·1 answer
  • Need help with question number 14. This is the hardest one yet.
    7·1 answer
  • How do you solve both of these problems? Please helpp
    9·1 answer
  • What are the excluded values? x+3/y(z+5)
    9·2 answers
  • What -4 times 7 on a number line
    13·1 answer
  • renu is 2 times older than suman. Anita is 9 years older than suman and 6 years younger than renu. jif some of their ages is 69,
    9·1 answer
  • Hey math can you help
    5·1 answer
  • Anybody help please hm​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!