Answer:
Step-by-step explanation:
This is clearly a linear relationship. If Alex rented the movie for 0 days, he'd owe nothing. If he paid $6 for a 3-day rental, the slope of this line would be m = rise / run = $6/(3 days) = $2/day, which is positive.
Then the equation for this graph is C(x) = ($2/day)x, where x is the number of days for which the movie is rented.
Using this formula, we find three particular points on the graph:
(1, $2), (2, $4), (3, ($6)
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
2.3
Step-by-step explanation: