1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
1 year ago
8

Four friends had dinner togethere.

Mathematics
1 answer:
nataly862011 [7]1 year ago
8 0

Answer:

Your answer is $16.40

You might be interested in
Do you like unspeakable keep answers pg plz
suter [353]

Answer:

I like unspeakable! :))

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which graph shows the points (–3, 5) and (4, –3) plotted correctly?
Nana76 [90]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is clearly a linear relationship.  If Alex rented the movie for 0 days, he'd owe nothing.  If he paid $6 for a 3-day rental, the slope of this line would be m = rise / run = $6/(3 days) = $2/day, which is positive.

Then the equation for this graph is C(x) = ($2/day)x, where x is the number of days for which the movie is rented.

Using this formula, we find three particular points on the graph:

(1, $2), (2, $4), (3, ($6)

8 0
3 years ago
Avery has a total of $12.50 in her piggy bank at home. Each week she takes out $1.25 to ride the city bus. Write an equation rep
NISA [10]
The the number of weeks would be 10 weeks
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
2 years ago
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST TO QUICKEST RESPONSE
musickatia [10]

Answer:

2.3

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Will the oppositive of zero sometimes always or never be zero
    9·1 answer
  • pat got 4 out of 25 questions wrong on his first quiz in science and he got 31 out of 33 right on his second quiz. What is the d
    10·2 answers
  • Graph the function: <br> f(x)=5/2x-6
    8·1 answer
  • Find the rectangle of largest area that can be inscribed in a semicircle of radius r, assuming that one side of the rectangle li
    13·1 answer
  • Write the sentence as an equation the product of 187 and n is the same as 264
    7·1 answer
  • The sum of any two consecutive integers is always odd true or false
    9·2 answers
  • Help ASAP!!!!!!!plz!!!!
    12·1 answer
  • 2 3/4 - 3/7<br><br> 10 points
    8·2 answers
  • Please help!(fractions) if 2/3b is equal to 2/7, what is b (fractions)
    6·1 answer
  • The measure of a side of a square is x units. A new square is formed with each side 6 units longer than the original square's si
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!