1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
crimeas [40]
1 year ago
7

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Mathematics
1 answer:
julsineya [31]1 year ago
7 0
The answer is -8/1 two negatives equals negative which would be -11 then subtract positive 3 equals-8
You might be interested in
Jim and Sarah are running for class president. Cayla and Daniel are running for Vice President. What combinations of president a
murzikaleks [220]
Jim and Sarah are running for a president and Cayla and Daniel are running for a vice president.Combinations are:Jim (P) - Cayla (VP)Jim (P) - Daniel (VP)Sarah (P) - Cayla (VP)Sarah (P) - Daniel (VP)In total: 4 combinations.


5 0
2 years ago
A sphere is inscribed in a cube with a volume of 64 cubic inches. What is the volume of the sphere? Round your answer to the nea
erma4kov [3.2K]

Answer:

the volume of the sphere is

33.51 in^{3}

Step-by-step explanation:

This problem bothers on the mensuration of solid shapes, sphere and cube.

Given data

Volume of cube v =   64 cubic inches

since we are dealing with a cube the height and the radius of the sphere is same as the sides of the cube,

we know that volume of cube is expressed as

v= l*b*h

v=l^{3}

64= l^{3}

l= \sqrt[3]{64}

l= 4 in

also diameter d=length l

Diameter d=  4in

Radius r =  \frac{d}{2}= \frac{4}{2}= {2 in}

Height h=4in

we know that the volume of a sphere is given by

v= \frac{4}{3} \pi r^{3}

substituting into the formula we have

v= \frac{4}{3} \ *3.142*2^{3} \\v=\frac{4*3.142*8}3} \\v= \frac{100.54}{3} \\v= 33.52in^{3}

8 0
2 years ago
A store in Campbell purchased a crystal sculpture at a cost of $100 and marked it up 100%. Later on, Stefan bought the crystal s
gtnhenbr [62]

Answer:

$218

Step-by-step explanation:

$100 times 100% = $200

9% of 200 = 200X.09 = 18

200 + 18 = 218

6 0
2 years ago
In an article about the cost of health care, Money magazine reported that a visit to a hospital emergency room for something as
baherus [9]

Answer:

Probability that the cost will be less than $500 is 0.95994 .

Step-by-step explanation:

We are given that Money magazine reported that a visit to a hospital emergency room for something as simple as a sore throat has a mean cost of $348 with a standard deviation of $87.

Let X = cost of a hospital emergency room visit for this medical service

So, X ~ N(\mu=348, \sigma^{2} =87^{2})

The standard normal z score distribution is given by;

              Z = \frac{X-\mu}{\sigma} ~ N(0,1)

(a) Probability that the cost will be less than $500 = P(X < $500)

    P(X < 500) = P( \frac{X-\mu}{\sigma} < \frac{500-348}{87} ) = P(Z < 1.75) = 0.95994 {from z table}

Therefore, the probability that the cost will be less than $500 is 0.95994 .

                                               

3 0
2 years ago
Marcy has $25. Each day she gets $10 more
allsm [11]
An equation for this would be like 10x+25

x is days
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution for x in the equation? 16x − 4 + 5x = -67
    15·2 answers
  • Lucinda has three packages of baseball cards. The first package has thirteen cards. The second package has twenty-six cards, and
    6·1 answer
  • What is the reason for 2 and 4
    12·1 answer
  • In 2/3 of a hour, workers had installed 2/5 of a foor. At the rate,what fraction of the flooring is finished after 1 hour?
    9·1 answer
  • Jeremy opens a chocolate shop in the city. He pays $1,500 a month for rent and maintenance of the shop. The price of raw materia
    9·2 answers
  • Help me with writing this exression please
    7·1 answer
  • How to do multi step equations
    7·1 answer
  • A square steel bar has a length of 5.1 ft and a 2.7 in by 2.7 in cross section and is subjected to axial tension. The final leng
    11·1 answer
  • Taylor buys 2 gallons of milk for $5.50. What is the cost per gallon
    9·1 answer
  • Find the value of x in the isosceles triangle shown below.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!