1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
2 years ago
10

Help please

Mathematics
1 answer:
Varvara68 [4.7K]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

we can break up the figure into 2 rectangles by extending the 8m side downward until it meets the bottom (see image)

Area of this rectangle = 10 * 2 =20 sq meters

Area of the other rectangle = 8 *2 = 16 sq meters

Total area = 36 sq meters

You might be interested in
Find the GCF of 38, 76, and 114.
valentina_108 [34]
  • Answer:

<em>GCF = 38</em>

  • Step-by-step explanation:

<em>38 = 2×19</em>

<em>76 = 4×19 = 2²×19</em>

<em>114 = 2×3×19</em>

<em>GCF = 2×19 = 38</em>

3 0
3 years ago
Write a positive or negative integer that represents the situation. You lose 38 coins in a video game.
ikadub [295]
What are we supposed to do about you losing coins? could you show an image.
5 0
2 years ago
Bubba's gym charges a $100 membership fee and $10 per visit.
AlekseyPX

Answer:

C=100+10x

Step-by-step explanation:

its 10$ per visit and x represents the number of visits. and you get a 1 time membership fee of 100 so its 100+10x=C c stand for cost.

4 0
3 years ago
What is the sum of the first seven terms of the geometric series where a1 = 10 and r = −2?
matrenka [14]
Sum_{7} = 10 *  \frac{1- (-2^{7}) }{1 - (-2)} =  10*  \frac{1+128}{1+2} = 10*  \frac{129}{3} =   10 * 43 = 430
4 0
3 years ago
Please help!!! 20 POINTS!!
Sedbober [7]

Answer:

it would be 9 by 6

Step-by-steit would be 9 by 6p explanation:

it would be 9 by 6

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the slope and the equation for the line passing through the (-3,2 ) point with x-intercept at x=-4. and how do I find the e
    13·1 answer
  • Is 8+y=4x a linear equation?
    7·2 answers
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • What is 37% of 600? what are the steps.
    8·2 answers
  • If an 8 hour work day includes a total break time of 22 1/4%, how many hours are used for breaks?
    14·1 answer
  • Whats 48.5438 x 16 1/7 divided by 8?
    14·1 answer
  • Which characteristic of a data set makes a linear regression model unreasonable?
    12·2 answers
  • Add the linear expressions: 2n + 6 and 6n -2
    7·1 answer
  • Elimination Method: 6x - 4y = -24 and 4x + 5y = -2
    14·1 answer
  • 3. Which of the following is an exponential function?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!