1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
2 years ago
6

A company manufactures both mountain bikes and trail bikes. The cost of materials for a mountain bike is $40, and the cost of ma

terials for a trail bike is $40. The cost of labor to manufacture a mountain bike is $90, and the cost of labor to manufacture a trail bike is $30. During a week in which the company has budgeted $1,600 for materials and $2,700 for labor, how many mountain bikes does the company plan to manufacture?
Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]2 years ago
6 0

An equation is formed when two equal expressions. The company is planning to produce 25 mountain bikes and 15 trail bikes.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is formed when two equal expressions are equated together with the help of an equal sign '='.

Let the number of mountain bikes produced by the company be x, while the number of trail bikes produced by the company is y.

The cost of materials for a mountain bike is $40, and the cost of materials for a trail bike is $40. Also, the budget of the company is $1,600. Therefore,

1600 = 40x + 40y

x + y = 40

y = 40-x

The cost of labour to manufacture a mountain bike is $90, and the cost of labour to manufacture a trail bike is $30. Also, the budget for labour is $2,700.

2700 = 90x + 30y

2700 = 90x + 30(40-x)

2700 = 90x + 1200 - 30x

1500 = 60x

x = 25

Substitute the value of x,

y = 40 - x

y = 15

Hence, the company is planning to produce 25 mountain bikes and 15 trail bikes.


Learn more about Equation:

brainly.com/question/2263981

#SPJ1

You might be interested in
Jimmy gets a discount of 35% for a pair of sneakers with an original price of $70. He also gets a discount of 25% on a shirt wit
tangare [24]

It would be 70*35 / 100 + 30*25 / 100

2450 /100 + 750/100

24.50 + 7.50  = 32

So, your answer is $32

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It costs $50 plus $28 per month to join the gym.How much would it cost to join for 7 months?​
cestrela7 [59]

Answer:

$546

Step-by-step explanation:

50 + 28 = 78 x 7 = 546

5 0
3 years ago
BRAINLIEST + 10 POINTS
VARVARA [1.3K]

Answer:

what am I supposed to anwser

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do I know if two ratios are equal to make a proportion
AfilCa [17]
One way to see if two ratios are proportional is to write them as fractions and then reduce them. If the reduced fractions are the same, your ratios are proportional. 
3 0
2 years ago
A train has an average speed of 18 miles per hour. How long will it take to travel 270 miles?
NARA [144]
I believe the answer is 15 because if you divide 270/18 you get 15 <span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the solution to 3|–3x + 9| = –18?
    8·1 answer
  • Suppose spin a spinner with eight equal sectors, numbered 1 to 8. What is the probability of spinning a 3 or an 8?
    14·2 answers
  • What is the slope of the line passing through the points (2,7) and (1,-3)?
    12·1 answer
  • Donna charges $25.75 for a haircut and $40.50 for a color treatment. Donna did 5 haircuts and 3 color treatment each day for 6 d
    14·1 answer
  • In the diagram, −→− bisects ∠ .
    11·1 answer
  • Find tan(ZA)<br> 20/21<br><br> 21/20<br><br> 21/29<br><br> 20/29
    13·1 answer
  • Math problem giving 20+ points and brainlist
    8·2 answers
  • What is the product of 0.2*7
    13·1 answer
  • Question 1
    13·1 answer
  • QUESTION 20
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!