1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
1 year ago
7

2y + 5 = solve for the correct answer ​

Mathematics
1 answer:
Umnica [9.8K]1 year ago
8 0

let the value of y be 2

Now,

2y+5

2x2+5

4+5

9

Hence,proved

You might be interested in
Solve for v.<br> 3v = 42<br> Simplify your answer as much as possible.
pogonyaev

Answer:

V=14

Step-by-step explanation:

3v=42 divide both sides by 3. getting v=14

3 0
2 years ago
I attached the question
noname [10]
5x = 4y - 3

The correct answer is D. 5x - 4y = -3

This is because standard form is the form ax + by = c, where a, b, and c are coefficients or constants of the variables x and y.  Thus, Answer D (above) is the correct answer to this problem, as it is the only option that fits this.
4 0
3 years ago
Eight and six tenths in decimal form
valentinak56 [21]
Eight and six tenths in decimal form is 8.6
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP FAST I'LL MARK YOU BRAINLIEST
Elden [556K]

Answer:

y = -2x + 12

Step-by-step explanation:

Step 1: find the slope

y = 1/2x + 5

The equation of the line is

y = mx + c

m - slope

m = 1/2

Note : if two lines are perpendicular to the other, both lines are negative reciprocal of each other

m = -2

Step 2 : using a point slope form

y - y1 = m( x - x1)

( 2 , 5)

x1 = 2

y1 = 5

y - 2 = -2( x - 5)

y - 2 = -2x + 10

y = -2x + 10 + 2

y = -2x + 12

The equation of the line is

y = -2x + 12

I dunno the answer so I just found another answer I found in here for this question:P

Sorry- it’s useless

5 0
2 years ago
A laptop computer is purchased for $2700. Each year, it’s value is 70% of its value the year before after how many years will la
n200080 [17]

<u>Answer:</u> 5 years!

<u>Reasoning:</u>

Year 1: 2700 x .70=1890

Year 2: 1890 x .70= 1323

Year 3: 1323 x .70= 926.1

Year 4: 926.1 x .70= 648.27

Year 5: 648.27 x .70=453.79

3 0
3 years ago
Other questions:
  • THe question asked what is 0.35 written as a ratio?
    11·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    6·2 answers
  • Suppose you invest $750.00 in a fund earning 6% simple discount. A certain time later you withdraw the investment (principal and
    9·1 answer
  • Suppose that a satellite defense system is established in which four satellites acting independently each have a 0.9 chance of d
    9·1 answer
  • Find the distance between the points (1, 5) and (1, -4). 3 √(41) 9
    14·1 answer
  • Look at this shape:<br> Which image shows a translation?
    9·2 answers
  • 4 movie tickets cost $48. At this rate with is the cost of 1 movie tickets
    9·1 answer
  • Mai paid $16 for 4 pumpkin pie slices. How many pumpkin pie slices is that per dollar?​
    12·1 answer
  • What is the quotient?<br> col<br> 3<br> 8<br> 4<br> glot<br> o<br> 32<br> 3<br> o<br> 11 일<br> NI
    12·1 answer
  • Evaluate 6(-3) -1-51+131=<br> O 16<br> -10<br> -20
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!