1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nonamiya [84]
1 year ago
12

Cost of a computer game: $32.00 Markup: 20%

Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]1 year ago
6 0

Answer:

38.4

Step-by-step explanation:

32×%20=6.4

32+6.4=38.4 new price

You might be interested in
What is the answer for 11 12
Vesnalui [34]
11.) our question issss.....
7 x __ = 420
all we have to do here is the opposite. so lets divide 420 by 7 here the math
420/7 = 60
sooooo answer is 60

12.) our question issss....
50 x __ = 0 
well always keep in mind anything we multiply by 0 is going to be zero 
so for example if we did 4 x 0  is would equal 0 because there arent even any rows to begin with
so your answer issss 0!
have a good one :)

merry christmas:D
6 0
3 years ago
Identify the constant of proportionality from the table.
ivann1987 [24]

Answer:

The constant of proportionality is 3.

Step-by-step explanation:

6/2 is 3 and so on.

Correct me if I'm wrong

3 0
2 years ago
Weather is an important environmental factor that affects life on Earth. Which of the following
lakkis [162]

Answer:

Burning of fossil fuels impacts the weather negatively

8 0
2 years ago
Given logx 2=p and logx 7=q , express log7 4x² in terms of p and q​
kodGreya [7K]

Answer:

[2(p + 1)]/q

Step-by-step explanation:

logx 2 = p

logx 7 = q

log7 4x² = log7 (2x)²

= (logx (2x)²)/(logx 7)

= (2 logx 2x)/(logx 7)

= (2 logx 2 + 2 logx x)/(logx 7)

= (2p + 2)/q

= [2(p + 1)]/q

5 0
2 years ago
Which inequality has the solution set shown in the graph below?
lianna [129]

Answer:

-7x≥-21

Solution:

-7x ≥ -21

÷-7    ÷-7

flip the sign when we divide by a negative number

x ≤ 3

≥ and ≤ mean closed dot

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Gavyn and Alex win some money and share it in the ratio 4:1. Gavyn gets £18 more than Alex. How much did they get altogether?
    11·1 answer
  • Can someone do this for me?
    9·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • H (x)=x^2+ 8x+7 , what function family does this equation belong to?
    8·2 answers
  • 9.2 divided by 52.063
    12·1 answer
  • Listed below are the amounts​ (dollars) it costs for marriage proposal packages at different baseball stadiums. Find the​ range,
    8·1 answer
  • Hi! I need help with some math questions. Not problems though, I’ll show what I mean.
    5·2 answers
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    13·2 answers
  • PLEASE HELP QUICKLY!!!<br> Which one is it?<br> Need help.
    14·2 answers
  • Please help me with this question!! :)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!