1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
2 years ago
11

32) The cost of mailing a first-class letter is $.22 for the first ounce and $.17 for each additional ounce or fraction

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]2 years ago
3 0
Answer is $1.31
Step by step
We know total weight is 7.4 ounce
The first ounce is $.22
That leaves 6.4 ounces to pay for at $.17 per ounce
6.4 x .17 = 1.088 round to $1.09
Add $1.09 + $.22 = $1.31
You don’t have that choice listed
You might be interested in
3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
Liula [17]

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

1.69           x

------     = ---------------

3/4 lb              1 lb

Using cross products

1.69 * 1 = 3/4 *x

1.69 = 3/4 x

Multiply by 4/3

1.69 * 4/3  = x

x=2.25333

Rounding to the nearest cent

6 0
3 years ago
Is 678.05 greater than 67.805
Doss [256]
Yes 678.05 is greater than 67.805 (because obviously 678 is greater than 67 right? ^ - ^)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1.98 subtracted by 0.99
Oksana_A [137]

Answer:

0.99

Step-by-step explanation:

1.98 - 0.99 is 0.99.

Easy.

Just do it like you would any other problem.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
WHat is 9 times 8 times 7 times 6 times 4 times 3 times 2 times 1 divided by 8. First person to answer get a free like and brain
AnnyKZ [126]
9072 is the correct answer.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A runner ran at a rate of 6 miles per hour. What is this speed in miles per minute?
inessss [21]
1 hour =60 minutes
So the answer is 0.1 mile/ minute

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A tree farm sold a total of 380 trees.
    11·1 answer
  • Can anyone help me with this please?
    5·1 answer
  • Shaneese is buying peanuts and cashews. she has $12 to spend. peanuts cost $3 per pound and cashews cost $4 per pound. if she bu
    9·1 answer
  • The figure shows graphs of f, f ', f '', and f '''. Identify each curve.
    7·2 answers
  • Joe spent 4 hours streaming a TV show on his phone. During that time, he used up 32% of phone battery life.
    9·1 answer
  • 53 freshman were interviewed about the classes they were taking this semester 24 said they were taking science 22 said they were
    11·1 answer
  • Harriet needs to ship a small vase. The box she will use has a volume of 216 cubic inches. If the side lengths are all the same,
    13·2 answers
  • Help me pls.!~~~~!!!!!!!;-;-;-;-;-;-;
    10·2 answers
  • How can I solve proportions for missing sides in geometry?
    8·1 answer
  • Benny had 79 dollars to spent on 9 Books after buying then he had 17 dollars. How much did each book cost
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!