Answer:
y=-0.215x^2+35
Step by Step:
Let,
,
,
, 
We know that, the general equation of the parabola.


Substitute the value of
in equation
and find the value of 







Hence, the equation of the parabola is:

The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
2.5
Step-by-step explanation:
because you can tell by the numbers and how close they are then u have to divide
Answer:
133
Step-by-step explanation:
Answer is 133