1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scorpion4ik [409]
2 years ago
8

Write the range of each function for the given domain: f(x) = 3 + 2x; Domain = {-8, 4)

Mathematics
1 answer:
xxTIMURxx [149]2 years ago
5 0

Answer:

the range of each function for the given domain are the step of 3+2x are equal the -8,4

You might be interested in
How to solve -13=5(1 4m)-2m?
Paladinen [302]
First, you would multiply: -13 = 70m - 2m. Then, you subtract the like terms, which would be 70m - 2m: -13 = 68m. You are looking for what m is, so you would divide 68 on both sides: m = - 13 / 68. In math, people would usually like fractions more than decimals, but if you are looking for the decimal number, it would be m ≈ - 0.19.
6 0
3 years ago
The shampoo you like to use is on sale. But you only get the lower price if you buy 3 bottles. You want to know how much you'll
dmitriy555 [2]
Hi there,

The equation to this is going to be : c = 3r - 3s

If you want to get the lower price down you are going to have to buy 3 shampoo bottles in order to get a lower price. The cost you save is the main difference from a regular price. And the answer is c = 3r - 3s
6 0
3 years ago
Temperature Suppose there is a 1.7°F drop in temperature for every thousand feet that an
SIZIF [17.4K]

Answer:

wrong the answer is 63.1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Meliza wanted to do some shopping on iTunes. She bought one movie for $6.99 and then by 10 songs. Releases total iPhones cost wa
a_sh-v [17]

Answer:

1.5 for each song.

Step-by-step explanation:

subtract $6.99 by $21.99 = 15 divided by 10 = 1.5

4 0
3 years ago
Mr. Beber feeds his dog 1/5 of a cup of dog food each day. How long will 9 cups of dog food last?
m_a_m_a [10]

Answer:

45 days

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Determine how long it will last</u>

(9 cups) * (5 days / cup)

45 days

Answer: 45 days

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I forgot how to do this if you could help with one that would be great thanks!
    9·1 answer
  • Subtract 65.3792 from 145.403.
    8·2 answers
  • 1. The shape of the top surface of a table is a trapezium. Find its area
    8·1 answer
  • Which elements in the set below are integers? –3, 3.7, √ 81 , –7.34, √ 8 , 5, 56⁄7, –1 A. –3, √ 81 , 5, 56⁄7, –1 B. 3.7,√ 81 , √
    12·2 answers
  • Plsssss help due todayy!!
    13·1 answer
  • Plz help with this question and explain
    10·1 answer
  • Please help ASAP :)))))
    13·1 answer
  • -3 13/24 divided by 1 7/8 = ___________?
    11·2 answers
  • A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • Given the function below find f(7) f(x)= -x^2+9x
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!