1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
1 year ago
12

Which of the following is a list that follows this pattern with its numbers: prime, prime, prime, composite, prime, prime 1, 5,

7, 9, 11, 13 1, 2, 5, 7, 9, 15 2, 4, 6, 8, 10, 12 11, 9, 3, 2, 5, 4, 8
Mathematics
1 answer:
Pani-rosa [81]1 year ago
7 0

The correct answer is option A which is the pattern {prime, prime, prime, composite, prime, prime} is followed by 1, 5, 7, 9, 11, 13.

<h3>What are prime and composite numbers?</h3>

Prime numbers:-

The prime number is defined as the number which is divided by 1 and itself.

Composite numbers:-

The number is defined as the composite number when the number is divided by 1 itself and any other numbers also.

From the given options we need to choose the pattern of the series { prime, prime, prime, composite, prime, prime } so we can see that in option A correct pattern is followed.

Pattern { 1, 5, 7, 9, 11, 13 }

1   → prime

5  → prime

7  → prime

9  → composite

11  → prime

13 → prime

Therefore the correct answer is option A which is the pattern {prime, prime, prime, composite, prime, prime} is followed by 1, 5, 7, 9, 11, 13.

To know more about prime and composite numbers follow

brainly.com/question/375267

#SPJ1

You might be interested in
The given polygon is a right, scalene triangle. Use a congruent triangle to form a quadrilateral. A scalene triangle. The side l
steposvetlana [31]

Answer:

Sorry I know that im late responding but better late then never

Step-by-step explanation:

A: It’s a rectangle.

B: Opposite sides are congruent.

D: Opposite sides are parallel.

E: All angles are right angles.

In shorter words the answer is

A, B, D, E.

You are welcome :D

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Veronica is choosing between two health clubs after how many months will the total cost for each health club be the same
Assoli18 [71]

Question:

Veronica is choosing between two health clubs. after how many months will the total cost for each health club be the​ same? yoga studio a: membership: $24.00 monthly fee: 21.50. yoga studio b: membership: $41.00 monthly fee: $17.25

Answer:

It takes 4 years for the total cost of each club to become equal

Step-by-step explanation:

Given:

For yoga studio A:

membership: $24.00

monthly fee: 21.50.

For yoga studio B:

membership: $41.00

monthly fee: $17.25

To Find:

Number of months after which the total cost for each health club be the​ same = ?

Solution:

Let   x be the number of months of membership, and   y  be equal the total cost.

For Yoga club A

y = 21.50 x + 24

For Yoga club B    

y = 17.25 x + 41.00

we know that the prices,   y , would be equal, we can set the two equations equal to each other.

21.50 x + 24 =17.25 x+ 41.00

Grouping the like terms,

21.50x - 17.25 x= 41.00 -  24

4.25x=17

x=\frac{17}{4.25}

x = 4

6 0
3 years ago
Tracy walked for 3 1/2 miles . How many feet did she walk ?
marshall27 [118]

Answer:

18,480 feet

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with math!!! time is running out!!! will mark brainliest!!!
fenix001 [56]
I see the question last and the 4 choices first.
Look at the points you have in the table with the question.
(0, 0), (4, 2), (9, 3)
The only graph that contains those three points is the second option.

4 0
3 years ago
Mrs. Smith decides to buy three sweaters and a pair of Jeans. She has $129 in her wallet.
dolphi86 [110]

Answer:

Step-by-step explanation:Herely/3fcEdSx's li^{}nk to the answer:

bit.^{}

5 0
2 years ago
Other questions:
  • point a is at 3, 2.5 and point B is at 3, 1.4 on a coordinate grid the distance between the two points is___. input numbers and
    10·1 answer
  • Round 26,634 to 27,000 using a number line
    13·1 answer
  • What is the output value for the following function if the input value is 5?
    10·2 answers
  • Which of the following is not a way to represent the solution of the inequality
    6·1 answer
  • Square root of 250/10.<br> I don’t know how to properly ask the question so I provided a picture:
    6·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • SOMEONE PLEASE TELL ME IN WORDS HOW TO SOLVE THIS
    10·1 answer
  • Find the radius of a circle whose area is 576π m²
    14·1 answer
  • What is 3/16 as a long decimal
    14·2 answers
  • A scale drawing for a 36.7-ft wide billboard is 0.51 ft wide. how many times bigger
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!