1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mestny [16]
2 years ago
8

A trader sold 100 boxes of a $8.00 per box, 800 boxes at $6.00 per box and 600 boxes at $4.00 per box .find the average selling

price per box
Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]2 years ago
5 0

The average selling price per box is $5.33

<h3>What is the average selling price?</h3>

The core value of a set of data is expressed as the average of a list of variables. It is defined mathematically as the ratio of the total number of data points to the number of units in the list. The average of a specific set of numerical data is also known as the mean in statistics.

Average = Sum of Values/Number of Values

The total selling price of all boxes=(8*100)+(800*6)+(600*4)

                                                   =$8000

Total number of boxes=100+800+600

                                      =1500

Average selling price per box=8000/1500=$5.33

Learn more about average here:

brainly.com/question/20118982

#SPJ4

You might be interested in
Mark buys a wooden board that is feet long. The cost of the board is $1.50 per 5 1/4 foot, including tax. What is the total cost
Lelechka [254]
It would just be the tot foot time the cost

7.5 X 0.50 = $3.75
8 0
2 years ago
3 Max travels to see his brother's family by car. He drives 216 miles in 4 hours.
OLga [1]

Answer:

54 miles per hour

Step-by-step explanation:

If you divide the number of miles (216) by the hours (4) you get 54.

4 0
3 years ago
Solve the whole problem i give brainliest please help me.
gladu [14]

Answer:

165 is greater than or equal to 17.75x+5.25; 9 is greater than or equal to x

Step-by-step explanation:

The problem states that they have no more than $165. This means that they either use all the money, or they have leftover money, which means you need to use the 'greater than or equal to' sign. It says that tickets are $17.75 a person, and we're trying to find the number of people (x). You can write this as 17.75x. There is also a parking fee to add on to the equation, which is represented as +5.25. Now, we can solve!

I'm going to use an equal sign to replace the inequality symbol, but make sure to add the symbol at the end of the problem.

165=17.75x+5.25

159.75=17.75x

9=x

Our final answer is 9 is greater than or equal to x. Hope this helps!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dilate (9, 6) using a scale factor of 1/3
KATRIN_1 [288]
The answer is (3,2)

To get this answer we either...
A) Multiply both coordinates by 1/3
or
B) Divide each coordinate by 3

9*(1/3) = 9/3 = 3
6*(1/3) = 6/3 = 2
6 0
3 years ago
What is the value of X ?
Katyanochek1 [597]

Answer:

X=84

Step-by-step explanation:

180(the sum of the interior triangle angles) - [(180-130)+(180-134)]

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A number is 5 times of another number.By adding 8 to each of them.the first number becomes 3 times the second number.What are th
    14·1 answer
  • A student has some 1 bills and $5 bills in his wallet. he has a total of 15 bills that are worth $47. how many of each type of b
    6·2 answers
  • Look at the figure. Name the postulate or theorem you can use to prove the triangles congruent.
    6·1 answer
  • What is a reasonable percent error in chemistry?
    7·1 answer
  • Given that a, b, and c are non-zero real numbers and a + b ≠ 0, solve for x.<br><br> ax + bx - c = 0
    5·2 answers
  • In football, a field goal counts 3 points and extra points after touchdowns count as 1 point. A kicker scores 30 points on 16 ki
    15·1 answer
  • Last question of the day........<br> Was Orange a Color or A fruit First?
    11·2 answers
  • What is the length of a diagonal of a cube with a side length of 10 cm?
    14·2 answers
  • In a set of real numbers, the first number less then -3 is -4<br> true <br> or<br> false
    11·2 answers
  • A small dairy farm writes a business plan. It includes a graph showing the estimated amount of feed used each day in thousands o
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!