Answer:
oven, whisk, pan
Step-by-step explanation:
This is the isosceles triangle. Therefore, the angles at the base are congruent.
We know that the sum of the measures of the angles in a triangle is 180°.
Therefore we have the equation:

<em>subtract 38 from both sides</em>
<em>divide both sides by 2</em>

<h3>Answer: x = 71.</h3>
Answer:
2m + 22
Step-by-step explanation:
Use the distributive property.
2(m + 11)
2 x m = 2m
2 x 11 = 22
Therefore, 2m + 22
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.