1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delicious77 [7]
1 year ago
9

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]1 year ago
3 0

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

You might be interested in
Convert the measurement as indicated. 5.2 mi to feet
FrozenT [24]

It would be 27,456 feet


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of X.
pychu [463]

Answer:

<h2><em>x</em><em>=</em><em>3</em></h2>

<em>Sol</em><em>ution</em><em>,</em>

<em>Theorem</em><em>:</em>

<em>The</em><em> </em><em>angle</em><em> </em><em>bisector</em><em> </em><em>theorem</em><em> </em><em>states </em><em>that</em><em> </em><em>if</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>ray </em><em>bisects</em><em> </em><em>an</em><em> </em><em>angle</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>triangle,</em><em>then</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>divides</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>oppos</em><em>ite</em><em> </em><em>side</em><em> </em><em>into</em><em> </em><em>two </em><em>segments</em><em> </em><em>that</em><em> </em><em>are</em><em> </em><em>proportional</em><em> </em><em>to</em><em> </em><em>other</em><em> </em><em>two</em><em> </em><em>sides</em><em>.</em>

<em>By</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>theorem</em><em>,</em>

<em>\frac{24}{9x - 9}  =  \frac{32}{6x + 6}  \\ or \: 24(6x + 6) = 32(9x - 9) \\ or \: 144x + 144 = 288x - 288 \\ or \: 144x - 288x =  - 288 - 144 \\ or \:  - 144x =  - 432 \\ or \: x =  \frac{ - 432}{ - 144}  \\ x = 3</em>

<em>hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>helps</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em><em>.</em><em>.</em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the factory of 10
sergey [27]

Answer:

1,2,5,10

Step-by-step explanation:

Do you mean factors? If so, these are the factors of ten.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many different ways can 5 students line up in a cafteria
lina2011 [118]
Ans: 120 different ways
7 0
2 years ago
Correct answers for brainliest
alexandr402 [8]
Have you tried using
M
A
T
H
W
A
Y
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a surveyor standing 64 meters from the base of a building measures the angle to the top of building and finds it to be 39 degree
    6·1 answer
  • Can anyone help me solve this problem its called life its a tricky one
    8·2 answers
  • A farmer has 20 acres to plant in wheat and barley. He has to plant at least 15 acres. Wheat costs $200 per acre to plant and ba
    15·1 answer
  • What is 5.8×10^6 seconds in minutes
    13·1 answer
  • Dan will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of 53.96
    12·1 answer
  • Anoki bought 360 millimeters of fabric. How many centimeters of fabric does Anoki have? It’s either 360, 36.0,3.60, or 0.360
    6·1 answer
  • 3. Which sum is rational?<br> A. 7+ 18<br> B. 125 +1.75<br> C. 3 + 5.5<br> D. 1+ V2
    7·1 answer
  • What is the solution to the following system of equations?
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! I don't understand this at all! I would greatly appreciate all steps as to how you found the answer included
    14·1 answer
  • Compare 6/8 and 21/28
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!