1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
2 years ago
6

Solve a = b - 4/ c for b.

Mathematics
2 answers:
lesya [120]2 years ago
8 0

Answer:

b=a + 4/c

Step-by-step explanation:

Simplify both sides of the occasion.

ahrayia [7]2 years ago
6 0

Answer:

ac + 4 = b

Step-by-step explanation:

Step 1: Write equation

a = (b - 4)/c

Step 2: Multiply both sides by <em>c</em>

ac = b - 4

Step 3: Add 4 on both sides

ac + 4 = b

You might be interested in
David is creating keychains out of colored beads. He has 18 red beads, 64 blue beads and 96 pink beads. If each keychain will ha
sdas [7]

sorry i cant help on that its tricky but try 8???

8 0
2 years ago
96 divided by (7+5) + 19 x 4 =
Gnoma [55]

Answer:

1.09

Step-by-step explanation:

<u>Order of operations</u>

<u>(</u>7 + 5) = 12

19 *4 = 76

<u>Simplify</u>

12 + 76 = 88

96/88

<u>Solve</u>

96/88 = 1.09

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1ll mark brainlist pleassee help
Svetllana [295]

Answer:

cat

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Sophie is eating a 50-gram chocolate bar which contains 30% of coca. How many grams of coca are in the chocolate bar?
Alekssandra [29.7K]
30/100 * 50 = 15 gram of coco
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paul is going to have the exterior of his home painted. Painting USA charges $75.00 to come out and evaluate the house plus $25.
user100 [1]
Given:$75
25 hours

Painting USA : Fixed cost: $75 ; Variable Cost: $25x
Total Cost = 75 + 25(25) = 75 + 625 = 700

Upscale Home Painting: No Fixed Cost ; Variable Cost : $40x
Total Cost = 40(25) = 1,000

The most cost effective company will be Painting USA whose charge will amount to $700.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Can Someone Help Me Simplify These Expressions
    12·1 answer
  • To help students improve their reading, a school district decides to implement a reading program. It is to be administered to th
    9·1 answer
  • Just this question I've tried but don't understand it
    5·1 answer
  • Can someone help me pls?
    8·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • The 12th term of a sequence is 84. The common ratio is 4. What is the 11th term?
    13·1 answer
  • 6/7 liters of orange juice was shared equally amoung 3 students. How much orange juice did each student get? Give your answer in
    5·1 answer
  • The pie chart shows information about visitors to restaurants in a town. 375 people had fish and chips. How many people had pizz
    11·1 answer
  • Question
    9·1 answer
  • Let f(x)=3x^2+2.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!