1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
2 years ago
12

Company XYZ closed at ​$46.07 per share with a​ P/E ratio of 16.66. Answer the following questions.

Mathematics
1 answer:
Andrew [12]2 years ago
8 0

The amount of  earnings per share is $2.77.

<h3>Earnings per share</h3>

a. Earnings per share = price per share / (P/E) ratio

Earnings per share =   ​$46.07 / 16.66

Earnings per share=  $2.77

B. Overpriced or underpriced stock

At P/E ratio = 12

Earnings per share = ​$46.07  / 12

Earnings per share = $3.84

Earning yield = ( Earning per share / market value )× 100

Earning yield =  (3.84 /  ​$46.07   ) × 100

Earning yield  = 8.34%

At P/E ratio = 13

Earnings per share = ​$46.07  / 13

Earnings per share = $3.54

Earning Yield= (3.54 / 46.07 ) × 100

Earning Yield= 7.68%

At P/E ratio = 14

Earnings per share = ​$46.07 / 14

Earnings per share = $ 3.3

Earnings yield= ( 3.3 / 46.07 )×100

Earnings yield= 7.16%

Average of  earning yield given P/E ratio is 12-14

Average of  earning yield= ( 8.34 + 7.68 + 7.16 ) / 3

Average of  earning yield= 7.73%

Earning yield =  ( Earning per share / market value ) × 100

Earning yield= ( 2.77 / 46.07 ) ×100

Earning yield = 6.01%

Hence, Based on the above the stock is underpriced.

Learn more about earning per share here:brainly.com/question/18372069

#SPJ1

You might be interested in
Jordan gets paid to mow his neighbor's lawn. For every week that the mows the lawn, he earns $20. Write a rule as an algebraic e
dsp73

Answer: jordan earned in weeks is 20w

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If i can get 2 prego pasta sauce for $8 how much would it be for 1 prego pasta?
Sphinxa [80]

Answer: $4

Step-by-step explanation:

If you have 2 Prego pasta sauces at $8 and you only want half of that (1), you divide 8 by 2 to get 4. 1 pasta sauce equals $4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the zeros of the function?
Trava [24]
The answers should be the last 2
3 0
3 years ago
a seagull flying over a lake drops a fish from 81 feet. after about how many secomds does the fish land in the water?
Oksi-84 [34.3K]
2 1/4 seconds would be the answer 

5 0
3 years ago
Plz help me anyone fast I have 10 min
Yuki888 [10]

Answer:

sorry i  am in 7th grade

Step-by-step explanation:

sooooooooooooooooooooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help with this one
    6·2 answers
  • 3. what is the simplified form of x+4/7 - x+3/x+5
    12·1 answer
  • Which equations could be used to solve for the unknown lengths of ABC? Check all that apply.
    6·1 answer
  • Christal brought 12 goldfish .each goldfish cost $0.98 .how much did Christal spend
    15·2 answers
  • ) If the gradient of ff is ∇f=xi⃗ +yj⃗ +3zyk⃗ ∇f=xi→+yj→+3zyk→ and the point P=(−6,−6,−2)P=(−6,−6,−2) lies on the level surface
    10·1 answer
  • PLS HELP FAST
    6·1 answer
  • In one particular neighborhood, 60% of families own a dog. If there are a total of 25 families in this neighborhood, then how ma
    7·2 answers
  • Hi! Please see the photo, I could really use some help!
    13·2 answers
  • What are the unknown measurements of the triangle? Round your answers to the nearest hundredth as needed.
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!